Ranna sarna znaleziona w Krakowie
W czwartek, 3 sierpnia Straż Miejska w Krakowie poinformowała w mediach społecznościowych o zgłoszeniu dotyczącym rannej sarenki przy ulicy Księcia Józefa. Strażnicy natychmiast udali się we wskazane miejsce, gdzie faktycznie pod wiatą przystanku komunikacji miejskiej znaleźli ranne zwierzę. Sarna była przestraszona i miała widoczne otarcia na boku. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce, w którym się znajdowała i udzielili jej pomocy. Następnie zwierzę trafiło do lecznicy.
— Zgłoszenie dotyczące potrąconej sarny przy ul. Księcia Józefa wpłynęło do nas wczoraj rano. Na miejscu zastaliśmy młodą, zlęknioną sarenkę. Leżała w rogu wiaty przystankowej i miała widoczne otarcie na boku. Zabezpieczyliśmy miejsce przed dostępem osób postronnych, a następnie skontaktowaliśmy się ze specjalistami od dzikich zwierząt — przekazali na Facebooku przedstawiciele Straży Miejskiej w Krakowie.
Gdzie zgłosić ranne zwierzę?
Jak informuje WWF Polska, pozarządowa organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska, jeśli znajdziemy ranne zwierzę, które znajduje się na drodze, musimy natychmiast zgłosić sprawę policji. Jeśli znajduje się poza drogą, przedstawiciele organizacji radzą zadzwonić na numer alarmowy 112, którego dyspozytor powinien przekazać nam, jak mamy dalej postępować. Inne organy, które mogą udzielić pomocy w takiej sytuacji to Nadleśnictwa,
Obowiązek pomocy rannemu zwierzęciu
Polskie prawo określa, że w sytuacji, kiedy dojdzie do potrącenia zwierzęcia, należy natychmiastowo udzielić mu pomocy. Określa to art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli zaniechamy tego obowiązku, należy liczyć się z tym, że zostanie to potraktowane jako ucieczka z miejsca wypadku, za co, według art. 37. Ustawy o ochronie zwierząt, grozi kara więzienia lub grzywny nawet do 5000 złotych.