Smog w Krakowie

i

Autor: Wikimedia

Kraków nadal tonie w smogu. Normy przekroczone sześciokrotnie. Co robić, aby się przed nim chronić?

2023-02-10 9:11

Kilka dni temu w Krakowie ponownie zagościł temat smogu. Wydaje się, że na dłużej, bo piątek, 10 lutego to kolejny dzień, kiedy mieszkańcy są skazani na wdychanie zanieczyszczeń. Życia nie ułatwia także panujący na zewnątrz mróz. Zła jakość powietrza niesie za sobą oczywiste zagrożenia, ale czy wiemy, jak się przed nimi chronić?

Jaki jest stan powietrza w Krakowie?

W piątek, 10 lutego jakość powietrza w Krakowie określana jest jako umiarkowana. O godz. 9:00 skażenie PM10 wynosiło 58,5 µg/m3. W godzinach wczesnoporannych normy były przekroczone sześciokrotnie.

Jak smog wpływa na zdrowie?

Oczywistym jest fakt, iż wdychanie zanieczyszczonego powietrza odbija się na naszym zdrowiu. W przypadku smogu mogą być to m.in. zmiany w obrębie układu oddechowego, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, udarów, zawału serca czy rozwój astmy. To oczywiście nie wszystkie przykre konsekwencje zanieczyszczonego powietrza.

Przekroczone normy smogowe mogą prowadzić także do trwałego uszkodzenia wzroku, powodować obniżenie odporności, a nawet depresję!

Co zrobić, aby zredukować wpływ smogu na zdrowie?

1. Monitorowanie stanu powietrza

To pierwsza, ale najważniejsza zasada, bo tylko dzięki regularnym obserwacjom możemy dowiedzieć się, kiedy normy zanieczyszczeń są przekroczone.

2. Ogranicz aktywność na zewnątrz

To prosta zasada – jeśli normy zanieczyszczenia są przekroczone, warto tego dnia odpuścić zaplanowaną aktywność i maksymalnie ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu. Dotyczy to także mieszkania – zadbajmy o to, aby okna pozostały szczelnie zamknięte.

3. Kup oczyszczacz powietrza

Dobre oczyszczacze powietrza także są w stanie poprawić jego jakość w domowym zaciszu. Przydają się zwłaszcza wtedy, kiedy normy są przekroczone i nie możemy otwierać okien. Warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było wyposażone w mechanizm filtrowania zanieczyszczeń. Oczyszczacze są w stanie zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu nawet o połowę.

4. Kup… rośliny?

Jak najbardziej! Warto pamiętać o tym, aby pomieszczenia, w których przebywamy były także rośliny doniczkowe. Im więcej roślin – tym lepiej. Mogą to być np. bluszcze, draceny, aloes czy zielistki. Co istotne – pozytywny wpływ roślin na czystość powietrza został udowodniony naukowo.

5. Wybierz czyste powietrze

Kiedy tylko masz możliwość – opuść miasto i udaj się w miejsce, gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra. Idealnym do tego momentem może być weekendowa wycieczka czy wyjazd na wieś. Warto zadbać o to, aby organizm otrzymywał regularnie dawkę nieskażonego powietrza.

Strzelanina w Krakowie. Morderstwo na ul. Sławkowskiej

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 60.? QUIZ dla znawców klasyki!

Pytanie 1 z 10
Kto założył zespół Czerwono-Czarni?