Nie żyje krakowski szopkarz Maciej Moszew

i

Autor: Muzeum Krakowa Maciej Moszew

WIADOMOŚCI

Kraków stracił utalentowanego szopkarza. Nie żyje Maciej Moszew

2023-08-02 9:22

Wielka strata dla Krakowa. W wieku 83 lat zmarł Maciej Moszew wybitny szopkarz, który swoje niezwykłe dzieła tworzył od 60 lat. Ostatnie pożegnanie artysty odbędzie się na Cemntarzu Rakowickim. "Śmierć Macieja Moszewa jest wielką stratą nie tylko dla środowiska twórców i miłośników szopki krakowskiej, naszego Muzeum, lecz dla całego Krakowa i jego kultury" — żegnają go przedstawiciele Muzeum Krakowa.

83-letni Maciej Moszew był legendą krakowskiego szopkarstwa

Muzeum Krakowa poinformowało we wtorek, 1 sierpnia o śmierci wybitnego, krakowskiego twórcy szopek bożonarodzeniowych Macieja Moszewa. Artysta miał 83 lata. Za swoje dokonania został odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w 2017 roku oraz odznaką "Honoris Gratia" w 2022 roku za zasługi dla Miasta Krakowa. Jak przekazano w komunikacie zmarł w czwartek, 27 lipca. Ostatnie pożegnanie odbędzie się w najbliższy piątek, 4 sierpnia o godz. 13.40 na Cmentarzu Rakowickim.

— W dniu 27 lipca odszedł od nas Maciej Moszew. Najbardziej utytułowany w historii szopkarz krakowski, twórca wyjątkowych dzieł, będących formą zmechanizowanego teatru szopkarskiego, stanowiących, niczym "migoczący klejnot", ozdobę każdej pokonkursowej wystawy szopek krakowskich od ponad 60 lat. Śmierć Macieja Moszewa jest wielką stratą nie tylko dla środowiska twórców i miłośników szopki krakowskiej, naszego Muzeum, lecz dla całego Krakowa i jego kultury — napisali na Facebooku przedstawiciele Centrum Dziedzictwa Niematerialnego / Muzeum Krakowa.

Maciej Moszew przez 40 lat brał udział w konkursie szopek krakowskich

Maciej Moszew brał udział w konkursie od 1961 roku. "Tworzenie szopek jest pasją, bez której żyć już nie potrafię. To jest moje życie" — podkreślił. Jest najbardziej utytułowanym szopkarzem w historii Konkursu Szopek Krakowskich. 37 razy zdobył I nagrodę, 14 razy II nagrodę, 5 razy III nagrodę, a także przyznano mu 10 wyróżnień. W 2022 r. otrzymał specjalną nagrodę im. Romana i Zofii Reinfussów za całokształt pracy twórczej.

— Jestem starym krakusem, a szopkarstwo krakowskie to jest cudowna tradycja, wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Z wykształcenia jestem architektem, modelarzem. Szopka krakowska daje możliwość ujścia wszystkim tym pasjom, a więc miłości do miasta, modelarstwa architektonicznego, architektury Krakowa i tradycji Krakowa. Wszystko się w tej szopce mieści — powiedział Maciej Moszew.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Na pytanie, co jest najtrudniejsze w tworzeniu szopek, odpowiedział: "Jak jest pasja to nie ma nic trudnego". Maciej Moszew nie ukrywał, że samo tworzenie konstrukcji jest skomplikowane, ponieważ ważne jest, aby miała dobre proporcje i odpowiednio dobrane kolory. Dodatkowo jego szopki są mechaniczne i dogranie wszystkich elementów, żeby składały się w jedną, spójną całość wymaga niezwykłej precyzji.

— Technologia poszła do przodu, dostęp do materiałów również. W tej chwili to jest niebo a ziemia w porównaniu z tym, co było 30 albo 40 lat temu. Zdarzało się, że na złomie rozbierałem stare adaptery, żeby dostać się do jakiegoś motorka czy jakieś sprężynki. Teraz idzie się do sklepu i się to kupuje — powiedział i dodał, że dzięki temu może co roku na nowo zakochać się w Grodzie Kraka. — Kraków jest taką inspiracją, że można Wieżę Mariacką, którą robię przez 60 lat, za każdym razem pokazać trochę inaczej, a to będzie zawsze Wieża Mariacka — zaznaczył.

Kraków. Protest przeciwko zanieczyszczeniom rzek. Tak wyglądała manifestacja pod siedzibą WIOŚ w obronie dóbr przyrody i klimatu:

Protest przeciwko zanieczyszczeniom rzek pod Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie