Kraków: niezwykła wystawa w MOCAK-u. "Tajemnicze głosy, dziwne widzenia, pobyty w szpitalu"
W czwartek, 9 lutego, otwarto wystawę Aleksandry Młynarczyk-Gemzy zatytułowaną "Zapiski wariatki". Dzieła artystki można podziwiać do 7 kwietnia 2023 roku w Bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
"Zapiski wariatki" to także tytuł debiutanckiej powieści artystki, wydanej w 2022 roku nakładem wydawnictwa Znak. Ta bardzo prywatna i poruszająca historia ukazuje doświadczenia odnoszące się do różnych aspektów życia: bycia kobietą, artystką, osobą ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną.
Zawsze wydawało jej się, że będzie musiała się ukrywać. Bo pochodzi z prowincji, nie modli się, jest rozwódką i żyje w konkubinacie z obcokrajowcem, a zamiast dziecka ma wielkiego czarnego psa. Brakuje jej stałej pracy i oszczędności. No i najgorsze – ma diagnozę psychiatryczną. To schizofrenia z komponentem afektywnym. Tajemnicze głosy, dziwne widzenia, pobyty w szpitalu, odjechane sny na kwetiapinie wkradają się w jej codzienność. Książka uchyla drzwi do świata, który stanowi tabu. Przełamuje stereotypy. Stanowi zapis walki o wyzwolenie spod stygmatyzacji klasowej i zdrowotnej. O samoakceptację i artystyczne uznanie - czytamy w opisie lektury.
Prace, które można zobaczyć w Bibliotece MOCAK-u, są ilustracjami do wybranych rozdziałów powieści "Zapiski wariatki".
Aleksandra Młynarczyk-Gemza jest artystką multimedialną, fotografką i performerką. Studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyła liczne stypendia i wyróżnienia artystyczne. Artystka jest także osobą ze zdiagnozowaną schizofrenią z komponentem afektywnym (F.20).