"Strawa pod kopcem Wandy". Kiedy się odbędzie?
Prawdziwa gratka czeka na krakowian już w najbliższą niedzielę. 18 czerwca pod kopcem Wandy w Nowej Hucie hucznie przywitamy nadchodzące lato. "Strawa pod Kopcem Wandy" to wydarzenie nawiązujące do Nocy Kupały, tradycyjnego, słowiańskiego święta, związanego z przesileniem letnim.
— Najważniejsze elementy tradycyjnych obchodów Nocy Kupały związane były z żywiołami: wodą i ogniem. W wielu kulturach, nie inaczej jest u Słowian, żywioły te posiadały oczyszczającą i ochronną moc. Dlatego skakano przez rytualne ogniska, aby zmazać winy i zapewnić sobie pomyślność. W ogniu spalano też zioła czy tańczono wokół płomieni. Wszelkie te aktywności miało zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie, płodność, pomyślność i ochronę przed złymi siłami — zapowiadają przedstawiciele Ośrodka Kultury Norwida na oficjalnej stronie wydarzenia.
Średniowieczna wioska pod kopcem Wandy
"Strawa pod kopcem Wandy" to także średniowieczna wioska, która powstanie u stóp kopca Wandy. Mieszkańcy Krakowa będą mogli poznać, jak wyglądało codzienne życie osób mieszkających na tych terenach kilka wieków wstecz.
— Przestrzeń wokół tajemniczego kopca znów zamieni się w średniowieczną wioskę za sprawą „Grupy Dziejawa — Żywego Muzeum Słowiańszczyzny”. Dzięki ich bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia codziennego Słowian sprzed tysiąca lat, zobaczyć pokaz walki, mierzyć z łuku itp. — zachęcają organizatorzy.
"Strawa pod kopcem Wandy". Program wydarzenia:
- 18:00-18:40: Tajemnice krakowskich kopców – prelekcja.
- 18:00-20:00: Magiczne Ziele – opowieści o symbolice, właściwościach i zastosowaniu ziół.
- 18:00-20:00: Talizman szczęścia – warsztaty dla dzieci od 6 roku życia.
- 18:00-21:00: Żywe Muzeum Słowiańszczyzny. Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny „Dziejawa”, gra plenerowa dla rodzin z dziećmi „W poszukiwaniu boskich żywiołów”.
- 18:15-18:30: Pokaz walki i prezentacja broni z wczesnego średniowiecza.
- 18:45-19:15: Baśń interaktywna „Kwiat Paproci”.
- 19:30-20:45: Kasia Chodoń z Kapelą Skrzaciki – koncert muzyki tradycyjnej.
- 21:00-21:45: Wszechświat niewidzia(l)ny gołym okiem, czyli kiedy ludzkość zaczęła interesować się obserwacjami nocnego nieba.
- 21:30-22:00: Rozpalenie ogniska/pieczenie „strawy”.