Plac Jana Matejki w Krakowie

i

Autor: Maksymilian Tokarczyk

Wiadomości

Krakowskie obchody Święta Niepodległości. Co dzieje się w mieście?

2023-11-11 10:24

W sobotę, 11 listopada Kraków świętuje 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji uroczystości w mieście tradycyjnie odbywają się uroczystości, podczas których nie brak atrakcji takich jak pokaz pojazdów służb mundurowych czy poczęstunek wojskową grochówką. O godz. 17.00 na Rynku Głównym odbędzie się natomiast Krakowska Lekcja Śpiewania.

Święto Niepodległości w Krakowie. Sobota, 11.11.2023. Program uroczystości

W sobotę, 11 listopada Kraków świętuje 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten uroczysty dzień flagi państwowe pojawiły się na budynkach miejskich czy placach, a biało-czerwonymi barwami są udekorowane także miejskie autobusy i tramwaje. Urząd zapowiadał także podświetlenie kładki o. Bernatka i TAURON Areny Kraków. Patriotyczna iluminacja pojawi się także na wieży telewizyjnej na Krzemionkach.

Obchody 105-lecia odzyskania niepodległości w Krakowie rozpoczęły się o godz. 9:55 w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Równo o godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył będzie arcybiskup Marek Jędraszewski.

Po samym nabożeństwie, ok. godz. 11:30 na placu przed Katedrą rozdawane będą flagi państwowe, a 15 minut później odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego, po czym patriotyczny pochód przejdzie na plac Matejki.

Tam od godz. 11:00 do 15:00 potrwają uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, wśród których zaplanowano odegranie hymnu, wręczenie odznaczeń, przemówienia, złożenie wieńców a także defiladę pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych ul. Basztową.

Z kolei ok. 13:00 rozpocznie się poczęstunek wojskową grochówką, a o godz. 17.00 na Rynku Głównym - Krakowska Lekcja Śpiewania. Wspólnie zaśpiewamy m. in. "Wojenko, wojenko", "Mazurka Dąbrowskiego", "My, Pierwsza Brygada", "Czerwone maki na Monte Cassino", "Jeszcze w zielone gramy" czy "Pałacyk Michla".

Ponadto w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do Hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany i odśpiewany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał. W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”, Polacy śpiewają hymn Polski w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w wydarzeniach oficjalnych wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on również w ponad 1000 miejscach – informuje urząd.

Ta atrakcja z małopolski trafiła na listę UNESCO. Turyści korzystają z niej od ponad 200 lat

Tramwaj ciągnął go po torach aż spadły mu buty. Śmiertelne potrącenie na al. Waszyngtona