Uroczyste odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia w Krakowie
W czwartek, 21 marca odbyło się w Krakowie na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich uroczyste odsłonięcie pomnika Bogdana Smolenia. Pomnik wybitnego aktora zamontowano już wcześniej, w jego siódmą rocznicę śmierci. Rzeźba przylega do elewacji Domu Studenckiego "Bratniak", gdzie rozpoczęła się kariera Bohdana Smolenia w działającym w latach 1969-1978 Kabarecie "Pod Budą". Figura przedstawia naturalnej wielkości postać kabareciarza. Pod nią została ulokowana wygodna ławeczka, na której wypisano jego zasługi. Pod ławeczką znalazł się kot. Rzeźbę wykonał z brązu Karol Badyna, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uniwersytet Rolniczy i jego studenci stoją na rzeźbą Bohdana Smolenia
Inicjatorami powstania rzeźby Bohdana Smolenia są członkowie Stowarzyszenia Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie oraz członków krakowskiego kabaretu Pod Budą, którego aktor był założycielem i członkiem w latach 1968–1977. Później dołączył do poznańskiego kabaretu Tey. Pomysłodawcom zależało na tym, żeby rzeźba stanęła właśnie przy "Bratniaku", jednak urząd miasta i wojewódzki konserwator zabytków długo nie wydawali na to zgody.
Pomysłodawcom zależało jednak na tyle mocno, aby uhonorować swojego idola, że nie chcieli odpuścić. Najpierw zorganizowano zbiórkę podpisów, później inicjatywa przekształciła się w projekt uchwały autorstwa Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa, a radni przyjęli ją w maju ubiegłego roku, mimo negatywnej opinii prezydenta Jacka Majchrowskiego. Pozytywną opinię wydał także Narodowy Instytut Dziedzictwa, który nie dopatrzył się negatywnej ingerencji w przestrzeń wokół niego. Kiedy zgodę na powstanie rzeźby przy "Bratniaki", Uniwersytet Rolniczy mógł rozpocząć nad nim prace. Na uroczystym odsłonięciu pomnika pojawił się syn kabareciarza, Bartosz Smoleń.
— Bohdan Smoleń i członkowie kabaretu „Pod Budą” (absolwenci Akademii Rolniczej) są symbolem fenomenu kultury studenckiej z czasów poprzedniego ustroju (PRL) — ważnej dla kultury Krakowa — miasta akademickiego — przekazał dr inż. Michał Szanduła, dyrektor Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego URK.