Park im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie
W niedzielę, 2 lipca został oficjalnie otwarty dla mieszkańców Krakowa park im. Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej 24b. Plac pełen zieleni, drzew i krzewów, z fontannami wodnymi, w których można zanurzyć stopy, aby ochłodzić się w upalny dzień, powstał z inicjatywy budżetu obywatelskiego, który poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3 360 osób z całej Polski, podpisując petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”.
Oficjalne otwarcie parku zorganizowało miasto Kraków we współpracy z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie uświetnił prezydent Jacek Majchrowski oraz prezes fundacji, były sekretarz Noblistki, Michał Rusinek. Towarzyszący otwarciu piknik zgromadził tłumy krakowian, chcących uhonorować setne urodziny Wisławy Szymborskiej.
– Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik” zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy – powiedział Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Park im. Wisławy Szymborskiej. Aktorzy zaprezentowali najlepsze wiersze poetki
Podczas pikniku mieszkańcy Krakowa mogli usłyszeć najpiękniejsze wiersze Wisławy Szymborskiej w interpretacji znanych, krakowskich aktorów. Anna Dymna odczytała jeden z jej ulubionych utworów pt. "Nienawiść", który jej zdaniem wyjątkowo skłania do refleksji, zwłaszcza w obecnych czasach. Ponadto na scenie pojawili się aktorzy Teatru Bagatela i Teatru Groteska, również prezentując wybitne wiersze artystki.