Park im. Szymborskiej w Krakowie do przebudowy? Jest apel mieszkańców

i

Autor: Klaudia Bobela Park. im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie

WIADOMOŚCI

Park im. Wisławy Szymborskiej do przebudowy? Krakowski radny apeluje, że jest nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych

2023-07-20 12:03

Park im. Wisławy Szymborskiej został niedawno otwarty, a już pojawiają się pierwsze problemy. Radny miejski Łukasz Maślona reaguje na głosy mieszkańców, którzy twierdzą, że miejsce nie jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Czy nowy obiekt pójdzie do przebudowy?

Park im. Wisławy Szymborskiej niedostosowany dla osób z niepełnosprawnościami?

Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej odbyło się 2 lipca w 100. urodziny noblistki. Obiekt powstał przy ulicy Karmelickiej 24b, w miejscu dawnego parkingu. Nowe, zielone miejsce na mapie Krakowa przyciąga od otwarcia tłumy ludzi. Na miejscu zainstalowano fontanny wodne, w których można zanurzyć stopy i ochłodzić się w upalny dzień. Niestety wokół parku Szymborskiej szybko powstało wiele kontrowersji. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że obiekt nie jest dostosowany do osób z niepełnosprawnościami — żwirowe alejki oraz wysokie krawężniki mogą sprawić poważną trudność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Łukasz Maślona interweniuje ws. parku im. Wisławy Szymborskiej

Nad sprawą pochylił się krakowski radny Łukasz Maślona. Polityk zwrócił uwagę magistratu na trudności, na które w parku natrafiają osoby o ograniczonej mobilności. Przy okazji okazało się, że projekt obiektu nie został zaopiniowany przez Zespół Konsultacyjny do Spraw Dostępności Infrastruktury Miejskiej do Potrzeb Osób Niepełnosprawnych, działający przy Powiatowej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych. Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Bogdanem Dąsal, także nie był włączony w konsultacje.

— Park przy Karmelickiej jest mało przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Wyniesiony trawnik otoczony krawędzią, liczne uskoki i żwirowe alejki sprawiają, że teren jest niedostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy mających problem ze swobodnym przemieszczaniem się — podkreśla radny miejski Łukasz Maślona

Quiz. Tablice rejestracyjne w Małopolsce. Czy rozpoznasz, skąd pochodzą?

Pytanie 1 z 15
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Tablice rejestracyjne zaczynające się od liter „KR” oznaczają, że pojazd zarejestrowano w:
Tablice rejestracyjne w Małopolsce

Krakowski magistrat tłumaczy się ws. parku im. Wisławy Szymborskiej

Urzędnicy w odpowiedzi na krytykę tłumaczą się, że wymagali od projektanta parku, aby ten zawierał wszelkie udogodnienia, także te dla osób z niepełnosprawnością. Przedstawiciele magistratu dodają, że niektóre elementy obiektu zostały stworzone w taki sposób, aby umożliwiały poruszanie się po nim osobom jeżdżącym na wózku. Jako przykład podają główną aleję parku, wykonaną z płyt granitowych.

— Rozwiązania przestrzenne zgodne z zasadą projektowania uniwersalnego przewidują, że podstawowe działania będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników — przekazali przedstawiciele krakowskiego magistratu dla "Gazety Krakowskiej".

Zarząd Zieleni Miejskiej odpowiada na krytykę parku

W odpowiedzi na zgłaszane problemy w parku im. Wisławy Szymborskiej Zarząd Zieleni Miejskiej zadeklarował, że spotka się z przedstawicielami Zespołu Doradczo-Konsultacyjnego ds. Dostępności Architektonicznej Przestrzeni Publicznej oraz Obiektów Budowlanych dla Osób ze Szczególnymi Potrzebami.

— Celem będzie omówienie oraz ocena praktyczności zastosowanych rozwiązań w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych parku przy ulicy Karmelickiej — zapewniają przedstawiciele ZZM.

Otwarcie Parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Tak krakowianie świętowali 100. urodziny noblistki: 

Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie 02.07.2023. Tłumy krakowian świętowały 100. urodziny Noblistki!