smog

i

Autor: pixabay.com

Kraków piątym najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Wydano alert II stopnia!

2021-02-24 12:30

Niech Was nie zwiedzie piękne słońce za oknem. Nad Krakowem wisi spora chmura smogowa. Wprowadzono II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Stolica Małopolski zajmuje też niechlubne piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Smog w Krakowie. Wydano alert II stopnia

Środa, 24 lutego przywitała nas pięknym słońcem. To nie oznacza jednak, że powietrze w mieście jest w dobrym stanie. W Krakowie mamy wysokim poziom zanieczyszczenia powietrza. Najgorsza sytuacja jest na Alejach Trzech Wieszczów. Tam normy przekroczone są o 400 procent. W innych częściach Krakowa stężenie szkodliwych pyłów przekracza 200 procent.

Ze względu na fatalne powietrze Kraków znalazł się na piątym miejscu pośród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Przed stolicą Małopolski mamy tylko Kalkutę i Bombaj w Indiach, Dhakę w Bangladeszu oraz rosyjski Krasnojarsk.

Wydano już II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Alert obowiązuje do północy.

Raport z Anteny 24.02

Kraków piątym najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Jak się bronić przed smogiem?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...