Osoby z niepełnosprawnościami, cudzoziemcy i cudzoziemki, którzy często mają bariery językowe, jeśli chodzi o pozyskiwanie podstawowych informacji, osoby, a w szczególności kobiety, które doświadczają przemocy domowej na niespotykaną skalę, a także społeczności LGBT. Do między innymi tych właśnie grup skierowany jest poradnik.
W normalnych warunkach, kiedy działają stowarzyszenia czy fundacje, te osoby mogły uzyskać wsparcie, teraz tej pomocy zabrakło, dlatego mówimy o „podwójnie” wykluczonych - stwierdza Nina Gabryś, krakowska radna i jednocześnie przewodnicząca Rady.
W poradniku znalazły się informacje, gdzie w sytuacji kryzysowej szukać pomocy.
Staraliśmy się zebrać w jednym miejscu ważne publikacje, ważne telefony i adresy, do miejsc, które tym grupom mogą nieć wsparcie w tym trudnym okresie - wylicza Nina Gabryś.
Informacje o możliwym wsparciu znajdą również osoby, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.
Wiele osób traci pracę i jakiekolwiek środki do życia, dlatego chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że istnieje szereg miejsc, w których wsparcie - stypendium czy zasiłek - można uzyskać, w zależności od potrzeb i branży, w której się pracowało - dodaje.
Bezpłatny poradnik, w formacie PDF jest dostępny na stronie internetowej www.krakow.pl. Rada pracuje też nad jego anglo- i ukraińskojęzyczną wersją.