Kraków. Pożary na Grzegórzkach. Policja bada sprawę
W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w Parku Grzegórzeckim w Krakowie doszło do serii tajemniczych pożarów, które wywołały niemałe zaniepokojenie wśród lokalnych mieszkańców. Obszar ten, będący dawnym terenem wojskowym, zlokalizowany w rejonie ul. Skrzatów obejmuje powierzchnię ponad 5 ha. Na początku lipca w wyniku pożaru spłonął magazyn Twierdzy Kraków. Pod koniec miesiąca ogień znów pojawił się na terenie parku. Do ostatniego, czwartego tego typu zdarzenia doszło w środę, 11 września. Pożar spowodował wówczas zniszczenie konstrukcji budynku biurowo-sztabowego z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Jak pisze przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek, budynek ten miał w przyszłości zostać przekształcony w pawilon gastronomiczny z ogólnodostępną salą dla mieszkańców.
Radny zwrócił się do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego z interpelacją, w której dopytuje o plany miasta dotyczące zabezpieczenia pozostałych budynków, a także infrastruktury parku przed kolejnymi pożarami.
W sprawie pożarów w Parku Grzegórzeckim skontaktowaliśmy się z policją.
W związku ze zgłoszeniami z czerwca oraz z sierpnia w komisariacie nr 2 prowadzone są postępowania o wykroczenie z art. 82, § 1. kodeksu wykroczeń, dotyczącego zagrożenia pożarowego. Aktualnie przeprowadzane są czynności wyjaśniające. W związku ze zgłoszeniem z dn. 11 września bieżącego roku, prowadzone jest postępowanie o przestępstwo art. 163. § 1, kodeksu karnego, w sprawie sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego mającego postać pożaru. To postępowanie aktualnie się toczy, więc na ten moment trudno więcej powiedzieć. Będziemy wyjaśniać, co było przyczyną pożarów i czy ktoś przyczynił się, do ich powstania – informuje kom. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
W komentarzach pod postami w mediach społecznościowych mieszkańcy doszukują się celowości popaleń.
Przypomnijmy, że teren Parku Grzegórzeckiego ma doczekać się rewitalizacji, zgodnie z projektem złożonym w ramach budżetu obywatelskiego Krakowa z 2020 roku.