Urząd Miasta Krakowa

i

Autor: ESKA.pl

Wiadomości

Prezydent powołał nową pełnomocniczkę. Zajmie się polityką równościową

2024-10-07 18:17

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski powołał nową pełnomocniczkę, która zajmie się polityką równościową w mieście. Stanowisko to objęła Ewelina Pytel. Jej zadaniem będzie m.in. monitorowanie przestrzegania praw człowieka, organizowanie kampanii społecznych czy udział w procesach związanych z mobbingiem i dyskryminacją. To ważna nominacja w kontekście ostatnich, niepokojących doniesień płynących z magistratu.

Kraków. Powołano pełnomocniczkę prezydenta ds. polityki równościowej

Ewelina Pytel została pełnomocniczką prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej. Stanowisko to było do niedawna jednym z ostatnich nieobsadzonych w strukturze Urzędu Miasta Krakowa po tym, jak w marcu funkcję pełnomocniczki prezydenta ds. polityki równościowej przestała pełnić Nina Gabryś. Dlaczego stanowisko to jest tak ważne? Przypomnijmy, że w sierpniu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski otrzymał interpelację złożoną przez radną Aleksandrę Owcę, dotyczącą wewnętrznej polityki antymobbingowej UMK. W piśmie tym radna pytała m.in. o liczbę zgłoszeń molestowania i molestowania seksualnego w magistracie od 14 maja 2024 roku. Sprawę tę opisywaliśmy w osobnym materiale, z którym można zapoznać się TUTAJ. Jak wynikało z odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydenta Stanisława Mazura, nie było zgłoszeń dotyczących molestowania seksualnego. Wpłynęło natomiast sześć zgłoszeń dotyczących mobbingu i dyskryminowania.

W czwartym przypadku zostały podjęte wstępne rozmowy w ramach sprawdzenia przed ewentualnym uruchomieniem procedury komisyjnego rozpatrzenia sprawy, piąte zgłoszenie jest na wczesnym etapie sprawdzenia, natomiast w szóstym przypadku, zarządzeniem nr 2222/2024 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 22 sierpnia 2024 r. powołana została Komisja ds. rozpatrywania zgłoszeń mobbingu lub dyskryminacji, której prace aktualnie trwają – pisał I zastępca prezydenta Krakowa.

W trzech przypadkach zgłoszenia miały braki formalne na etapie sprawdzania.

Procedura zgłaszania nieprawidłowości obowiązująca w UMK zakłada zachowanie określonej formy zgłoszenia, opisania sytuacji jakie miały miejsce i okresu ich trwania, przedstawienia dowodów (poza przypadkami dyskryminacji), ew. świadków zdarzeń, zaproponowanie przedstawiciela organizacji związkowej, który zasiadać będzie w Komisji itd. Zgłoszenia, o których mowa posiadały braki dotyczące tego typu, kluczowych informacji – odpowiada Joanna Dubiel z wydziału komunikacji społecznej krakowskiego magistratu.

Pytaliśmy, jakie działania planuje podjąć w przyszłości magistrat, aby więcej nie dochodziło do podobnych, sprawdzanych obecnie przypadków.

Na tym etapie nie można zakładać, że zgłoszone przypadki oznaczają faktyczne dopuszczenie się mobbingu czy dyskryminacji ze strony kogokolwiek z pracowników UMK. Można natomiast powiedzieć, że przyjęta w UMK w 2023 roku nowa procedura zgłaszania nieprawidłowości działa, jest o niej wiedza w organizacji, pracownicy mają do niej zaufanie i nie obawiają się zgłaszać sytuacji, które w ich przekonaniu mają charakter działań niepożądanych. To jednak czy rzeczywiście doszło do działań niepożądanych i jak one zostaną zakwalifikowane nie można jeszcze na tym etapie przesądzać - pisze Joanna Dubiel.

Przeciwdziałanie działaniom niepożądanym w UMK odbywa się w kilku obszarach: podwyższanie świadomości pracowników poprzez regularne szkolenia pracowników i kadry kierowniczej, kurs służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników, zakładka w intranecie z najważniejszymi informacjami dot. tej problematyki, wsparcie psychologiczne dla pracowników, zaktualizowana procedura antymobbingowa i antydyskryminacyjna, współdziałanie ze stroną związkową i Społeczny Inspektor Pracy w tym zakresie, działania Pełnomocniczki ds. Polityki równościowej. Ponadto, od nowego roku zamierzamy zatrudnić osoby, które będą sprawowały funkcję mediacyjną/wyjaśniającą/wsparciową dla pracowników – nim dojdzie do eskalacji problemów na wyższy poziom organizacji – dodaje. 

Nowa pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej, Ewelina Pytel ukończyła studia wyższe na Wydziale Filologicznym o specjalności filologia włoska Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 2014–2022 pracowała jako asystent na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Od 2020 roku pracuje jako lektor we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie. W latach 2018–2024 była wiceprzewodniczącą oraz przewodniczącą Zarządu Regionu Małopolskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Jej praca dla stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji była pracą społeczną, wolontariacką – pisze magistrat.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Zadania pełnomocniczki ds. polityki równościowej to m.in.:

  • podejmowanie działań na rzecz promowania równości, równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej, równości szans i powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym, kulturalnym, społecznym i gospodarczym, zwłaszcza w dziedzinach takich jak religia, światopogląd, narodowość, płeć, wiek czy orientacja seksualna
  • inicjowanie i kreowanie tematyk, wydarzeń i innych przedsięwzięć o charakterze lokalnym, jak i międzynarodowym, związanych z problematyką równości i podstawowych praw człowieka
  • udział w procesie rozpatrywania skarg zgłaszanych prezydentowi na działania niepożądane o charakterze mobbingu i dyskryminacji
  • koordynacja zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich
  • opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych, w tym o charakterze kierownictwa wewnętrznego, w zakresie zasad równego traktowania i podstawowych praw człowieka
  • monitorowanie sytuacji w zakresie przestrzegania podstawowych konstytucyjnych praw człowieka w Krakowie
  • przygotowanie planu działań na rzecz równości i polityki antydyskryminacyjnej stanowiącego podstawę funkcjonowania komplementarnej polityki w Krakowie
  • organizowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi na rzecz przeciwdziałania różnym przejawom dyskryminacji, przygotowywanie projektów programów i kampanii społecznych podnoszących poziom świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji różnych grup społecznych.

Arabowie pokochali Zakopane! W mieście są widoczni przez okrągły rok

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ 07.10 - WSTĘP