Kraków. W 2025 roku ruszy remont mostu Grunwaldzkiego
Most Grunwaldzki w Krakowie zostanie wyremontowany. Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, aktualnie trwa przygotowywanie postępowania przetargowego na opracowanie projektu modernizacji. Prace związane z remontem ruszą w 2025 roku. Most Grunwaldzki w Krakowie wybudowano w 1972 roku. Przeprawa łącząca Stare Miasto i Dębniki jest w coraz gorszym stanie, co wykazała ekspertyza przeprowadzona przez Politechnikę Krakowską na zlecenie ZDMK. Jak informowano, most Grunwaldzki może bezpiecznie służyć mieszkańcom Krakowa do 2038 roku. Plan miasta zakłada wyremontowanie przeprawy w celu wydłużenia jej żywotności. Następnie most zostanie zburzony, a w jego miejsce powstanie nowy obiekt.
Na dystansie 10-12 letnim most Grunwaldzki musi zostać wyburzony i zbudowany na nowo. Miasto musi się przygotować do budowy nowego obiektu. Aby obecnie istniejąca przeprawa dotrwała do wspomnianych 10 lat, musi zostać przeprowadzony remont – nieco podobny do przeprowadzanych już remontów mostu Dębnickiego i mostu Nowohuckiego. Przy okazji remontu przebudowany zostanie również ciepłociąg. Przygotowanie samego remontu, czyli projekt i wyłonienie wykonawcy to kwestia bieżącego roku. Rozpoczęcie remontu przewidujemy na 2025 rok – mówi rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa Krzysztof Wojdowski.
Na czym będą polegały prace remontowe na moście Grunwaldzkim?
Most musi przejść remont związany m.in. z wymianą nawierzchni, naprawą płyty żelbetowej, wymianą torowisk, elementów związanych z izolacjami przeciwwodnymi, z wymianą dylatacji po to, aby mógł jeszcze posłużyć na wspomnianym dystansie określanym przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej – dodaje Krzysztof Wojdowski.
We wtorek, 12 marca radny Artur Buszek złożył interpelację ws. remontu mostu Grunwaldzkiego i torowiska w ul. Monte Cassino, pytając m.in. o potencjalne utrudnienia dla kierowców. Do pisma odniósł się prezydent Jacek Majchrowski. Z odpowiedzi wynika, że prace remontowe na moście Grunwaldzkim potrwają około 10 miesięcy.
(…). Dokładny zakres koniecznych do wykonania prac będzie wynikał z projektu remontu, a w szczególności z przewidzianej do zastosowania przez wykonawcę inwestycji technologii robót. Technologia ta ma bowiem istotny wpływ na zakres wprowadzonych utrudnień, czas trwania poszczególnych etapów, zajęcie terenu, a także na organizacje transportu publicznego i czasową organizację ruchu. Dopiero na tym etapie będzie można szczegółowo określić okres na jaki zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu na moście Grunwaldzkim oraz zakres tych ograniczeń – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez prezydenta.