Wybory parlamentarne 2023. Rozpoczął się nabór do Obwodowych Komisji Wyborczych
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie ogłosił termin wyborów parlamentarnych w Polsce, które odbędą się 15 października. Nabór na komisarzy wyborczych 2023 rozpoczął się w dniu ogłoszenia terminu i do pracy można się zgłosić najpóźniej na 30 dni do dnia wyborów. Praca w Obwodowej Komisji Wyborczej polega na tym, że jej członkowie czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a następnie ustalają wyniki wyborów. Komisje Wyborcze 2023 różnią się od siebie pod względem liczby członków. Jest to uzależnione od liczby mieszkańców, którzy w danym okręgu są uprawnieni do głosowania.
— Zainteresowanie pracą w Obwodowych Komisjach Wyborczych jest duże. Otrzymujemy wiele pytań. Czekamy na zgłoszenia. Aby zostać członkiem takiej komisji, należy zgłosić swoją kandydaturę przez komitety wyborcze. Do tego zachęcamy. Można też to zrobić indywidualnie. Na naszej stronie internetowej będą zamieszczone odpowiednie formularze z tym związane — poinformowała Barbara Golanko, dyrektor krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Praca w Komisji Wyborczej 2023. Jakie trzeba spełnić wymagania?
Żeby móc podjąć pracę w Okręgowej Komisji Wyborczej należy spełnić szereg wymogów. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat oraz posiadać prawo wyborcze. Dodatkowo należy być mieszkańcem danego województwa, w którym położona jest komisja, czyli w przypadku Krakowa, trzeba być mieszkańcem Małopolski.
Wybory parlamentarne 2023. Wynagrodzenie członka Komisji Wyborczej 2023
Praca w Obwodowej Komisji Wyborczej to z jednej strony spełnienie obywatelskiego obowiązku, a z drugiej możliwość dodatkowego zarobku. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza wynagrodzenie członka Komisji Wyborczej wynosi kwocie 600 złotych, zastępca przewodniczącego komisji 700 złotych, a przewodniczący komisji 800 złotych. Więcej informachi na ten temat można uzyskać na stronie: wybory.gov.pl