Kraków zaświeci się na pomarańczowo. Co to oznacza?
Aż do 10 grudnia potrwa w Krakowie kampania pod nazwą "Orange Day". Zarówno w pierwszy dzień tej akcji, czyli 25 listopada, jak i w ostatni dzień, 10 grudnia różne elementy w Krakowie zaświecą się na pomarańczowy kolor. Wydarzenie organizowane jest na całym świecie pod nazwą "Orange the World" przez Międzynarodową Organizację Soroptimist International. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski objął tę akcję honorowym patronatem.
Kampania "Orange the World" opiera się na solidarności i wspiera wszystkie kobiety oraz dziewczynki, które doświadczyły przemocy lub dyskryminacji.
- Fakty są zatrważające. Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22 proc. z rąk partnera. Ponad 20 proc. młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w internecie – pisze na stronie magistrat.
Polecany artykuł:
Pomarańczowy Kraków. Gdzie rozbłysną światła?
W Krakowie wiele obiektów, które ma wmontowane kolorowe lampki już w piątek, 25 listopada zmieni swój kolor. Na pomarańczowo zapalą się najpopularniejsze konstrukcje w mieście. Będą to: kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach.
- Akcja ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i polega na tym, że w całej Europie na kolor pomarańczowy podświetlane są budynki użyteczności publicznej – podkreśla krakowski magistrat.
W ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Kraków stworzył pierwszy miejski portal poświęcony zapobieganiu przemocy. Miasto rozpoczęło również kampanię edukacyjną "Przemoc niejedno ma imię", aby skuteczniej pomagać osobom, które jej doświadczyły. W tym roku działania będą kontynuowane. Organizatorzy skupią się w szczególności na temacie przemocy seksualnej.