Relokacja hulajnóg elektrycznych w Krakowie. Ruszyła nowa usługa
Mieszkańcy Krakowa bardzo długo czekali na uruchomienie usługi związanej z tzw. relokacją, czyli sprzątaniem nieprawidłowo zaparkowanych i porzuconych hulajnóg elektrycznych. Te od dłuższego czasu stanowiły spory problem, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa m.in. dla osób z niepełnosprawnościami. W sieci niemal co rusz mogliśmy oglądać zdjęcia publikowane przez krakowian, które przedstawiały nawet kilkanaście porozrzucanych bezładnie jednośladów. To ma się zmienić, bo magistrat poinformował o tzw. relokacji hulajnóg elektrycznych. Usługa właśnie rozpoczęła działanie. Na terenie wychodzącym przeważnie około kilkudziesięciu metrów poza Aleje Trzech Wieszczów, ul. Wita Stwosza, al. Powstania Warszawskiego oraz ul. M. Konopnickiej wyznaczono 163 punkty mobilności, gdzie legalnie można oddać hulajnogę. Aplikacje do obsługi jednośladów powinny blokować możliwość zakończenia wypożyczenia w innym miejscu, niż w punkcie mobilności.
Poniżej można zapoznać się z mapą wspomnianego obszaru.
Kraków. Jak zgłosić nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę?
Za nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę wewnątrz powyższego terenu będzie uznawany każdy elektryk, który znajduje się poza wyznaczonym punktem mobilności. Te oznaczone są liniami i wyraźnym znaczkiem na ziemi. Mieszkańcy Krakowa mogą także sami zgłaszać porzucone i nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi elektryczne. Jak to zrobić?
Porzucone hulajnogi w Krakowie możemy zgłaszać do Zarządu Transportu Publicznego. Zgłoszenia można wysyłać na adres hulajnogi@ztp.krakow.pl lub pod numerem telefonu 501 678 116. Co ważne, przesyłając informacje należy także załączyć zdjęcie w wiadomości e-mail lub w formie MMSa.
Każde potwierdzone naruszenie będzie zgłaszane firmie, która na koszt danego operatora odstawi hulajnogę we właściwe miejsce – informuje magistrat.
Co z parkowaniem hulajnogami elektrycznymi poza wyznaczonym obszarem? Wszędzie tam, gdzie nie obowiązuje tzw. relokacja jednoślady należy parkować zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, czyli możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, zostawiając przynajmniej 1,5 metra na przejście czy przejazd. Zgłoszenia co do nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg należy przesyłać do Straży Miejskiej.