Smog w Krakowie: 16.02.2021
Wtorek przywitał nas fatalnym powietrzem w Krakowie. W mieście obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza o ryzyku poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego. Normy przekroczone są nawet o ponad 500 procent. Najgorzej jest na Alejach Trzech Wieszczów, na Wrocławskiej oraz na Armii Krajowej. Dziś nie warto oddychać pełną piersią. Jeśli nie musicie, lepiej nie wychodźcie z domu.
Złą sytuację mamy także w miejscowościach otaczających Kraków. Chodzi tu m.in. o Zabierzów, Wieliczkę czy oddalone już nieco Michałowice. Zanieczyszczenie dochodzi nawet do ponad 600 proc.! Jak prezentował się Kraków oraz okolice możecie zobaczyć na mapie poniżej.
![Smog w Krakowie i okolicach [16.02.2021]](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-5Mzr-bJS4-bDoT_smog-w-krakowie-i-okolicach-16-02-2021-664x442-nocrop.png)
i
Kraków przykryty smogiem. Jak się bronić?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.