ŻYCIE MIASTA

"Żegnamy średniowiecze". W Krakowie pożegnano tańcem odchodzącą ze stanowiska Barbarę Nowak [ZDJĘCIA]

2023-12-20 13:20

Małopolska oświata może wreszcie odetchnąć. Barbara Nowak, znana ze swoich konserwatywnych poglądów i ataków na osoby LGBT, zakończyła swoją karierę jako kuratorka oświaty. Krakowscy aktywiści urządzili jej huczne pożegnanie przed budynkiem kuratorium. Tańczono, aby podkreślić "koniec średniowiecza" i przypomnieć, że chcą szkoły "otwartej i wolnej od polityki".

Barbara Nowak odwołana ze stanowiska małopolskiej kuratorki oświaty

W piątek, 15 w Krakowie odbyło się spotkanie ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej i wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara, na którym odwołano ze stanowiska Barbarę Nowak, małopolską kuratorkę oświaty. Jej miejsce zajęła Gabriela Olszowska, która będzie pełnić obowiązki kuratorki do czasu rozstrzygnięcia konkursu i wyboru nowej osoby na to stanowisko. Nowa kuratorka już podczas konferencji pokazała, że prezentuje zupełnie inne wartości niż Barbara Nowak. Zapowiedziała, że szkoła jest dla wszystkich i zamierza wspierać dzieci oraz ich rodziców. Chce także wspierać młodzież LGBT, podkreślając, że "musimy walczyć o każde dziecko, nie ważne, jakie ono jest".

Kraków. Aktywiści hucznie pożegnali Barbarę Nowak

W poniedziałek, 18 grudnia aktywiści i aktywistki ze Stowarzyszenia Queerowy Maj i krakowskiego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zaprosili mieszkańców miasta na huczne pożegnanie ustępującej ze stanowiska Barbary Nowak. Pod Kuratorium Oświaty przy ulicy Szlak zgromadziło się wiele osób, które tańcem uczcili odejście kuratorki. Na transparentach pojawiły się hasła nawiązujące do homofobicznych wartości Nowak, jak: "żegnamy średniowiecze", "szkoła bez homofobii i transfobii", czy "szkoła dla tolerancji i akceptacji".

QUIZ: Świąteczne tradycje w Małopolsce. Pamiętasz je wszystkie?
Pytanie 1 z 15
Czym jest krakowska szopka?

Nie zabrakło także kreatywnych haseł w postaci "Od Voldemorta gorsza tylko Dolores Umbridge, a od niej tylko Baśka Nowak, bo prawdziwa". Magda Dropek, prezeska Stowarzyszenia Queerowy Maj, podkreśliła, że to radosny czas dla edukacji i najwyższa pora, aby w Małopolskich szkołach nastała równość wszystkich uczniów i uczennic.

— W ostatnich latach wielokrotnie staliśmy i stałyśmy na krakowskich ulicach z tęczową flagą protestując przeciwko nienawiści, złu, chciałyśmy więc też spotkać się w radosnej atmosferze. Cieszymy się z odwołania kurator Barbary Nowak, która wiele razy dehumanizowała i wykluczała społeczność LGBT, przez którą queerowa młodzież nie mogła się w małopolskich szkołach czuć bezpiecznie. Poniedziałkowe tańce były więc okazją do podsumowania tych kilku trudnych dla nas lat, ale też przypomnienia, że chcemy szkoły otwartej, wolnej od polityki, szkoły z rzetelną, wolną od indoktrynacji edukacją, edukacją opartą na faktach, a nie uprzedzeniach. Przypomnieliśmy, że potrzebujemy także dostępnej edukacji seksualnej, zgodnej ze standardami WHO i odpowiadającej na potrzeby młodzieży i rodziców — powiedziała nam Magda Dropek, prezeska Stowarzyszenia Queerowy Maj.

"Taniec dla edukacji". W Krakowie hucznie pożegnano byłą kuratorkę oświaty Barbarę Nowak:

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie