Osoby w kryzysie bezdomności w Parku Strzeleckim

i

Autor: Pixabay/print screen FB Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie Kraków. Bractwo Kurkowe o osobach w kryzysie bezdomności w Parku Strzeleckim

Wiadomości

"Tylko siedzą i śmierdzą". Bractwo Kurkowe pisze o "bezdomnym problemie" w Parku Strzeleckim

2023-08-07 9:22

"Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka", te słowa ks. Mieczysława Malińskiego widnieją jako jedno z mott na stronie Bractwa Kurkowego w Krakowie. Tym bardziej więc dziwi post, jakie zamieściło Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie w swoich mediach społecznościowych. Dotyczy on "bezdomnego problemu w Parku Strzeleckim". Krakowianie jednoznacznie skrytykowali język, jakiego użyto do opisania tego zjawiska.

Kraków. Bractwo Kurkowe o osobach w kryzysie bezdomności w Parku Strzeleckim

Fala krytycznych komentarzy pojawiła się pod postem Bractwa Kurkowego, w którym mowa jest o Parku Strzeleckim, gdzie zagnieździli się bezdomni. Przy pięknej pogodzie okupują ławki koło pomnika świętego Jana Pawła II" (...). Tylko siedzą i śmierdzą. Towarzystwo poinformowało również, że spacerowiczów zaskoczył widok rozłożonego na ławkach i na żywopłocie rosnącym dookoła pomnika prania, o czym poinformowali straż miejską. Internauci określili post jako niefortunny i nieprzemyślany czy noszący znamiona braku poszanowania podstawowych praw i godności człowieka. Inny krakowian skomentował: Park jest miejscem publicznym. Skoro osoby bezdomne, które tam przesiadują, nie popełniają przestępstw, to mają takie samo prawo do przebywania w parku jak i członkowie waszego stowarzyszenia.

Bractwo Kurkowe odpowiada na krytykę. "Staramy się, by park nie zmienił się w publiczną toaletę"

Po kilkudziesięciu komentarzach pod postem krakowskiej organizacji kurkowej istniejącej od XIV wieku, Towarzystwo zdecydowało się wydać obszerne oświadczenie. Pisze w nim. in. że ci ludzie nie chcą zmienić swojego statusu, nie chcą podjąć żadnej pracy, żadnych obowiązków. Stanowią bardzo zły wizerunek naszego miasta i naszego Bractwa. Autor posta, Zdzisław Grzelka, Starszy Bractwa Kurkowego zaznaczył, że ubolewa nad sytuacją osób bezdomnych lub jak chcą aktywiści, osób w kryzysie bezdomności i zaapelował o pomoc tym osobom. To "sprostowanie" jednak znów nie wzbudziło pozytywnego oddźwięku. "Bezdomny problem"? To są ludzie, zdajecie się o tym zapominać; Bełkot; Nikt nie kwestionuje szerokiej działalności charytatywnej naszego bractwa. Chodzi o język jaki został użyty w oficjalnym poście Bractwa ten temat, to tylko niektóre krytyczne głosy krakowian.

Łzy wzruszenia, głośny doping i gromkie brawa. Tak Wisła Kraków pożegnała Jakuba Błaszczykowskiego [ZDJĘCIA]

Niecodzienny pościg w Krakowie. Pierzasta uciekinierka nie chciała stracić wolności