Całodobowy gabinet ginekologiczny w Krakowie. Radni chcą utworzenia punktu
Powstanie całodobowego punktu profilaktyki intymnej w Krakowie to projekt, który został złożony w Radzie Miasta na początku sierpnia. Jego autorami są Łukasz Gibała i Dominik Jaśkowiec. Autorzy zasugerowali w nim utworzenie na terenie Krakowa całodobowego gabinetu ginekologicznego, który byłby dostępny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z zamysłem zapewniałby on mieszkańcom Krakowa dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia. Podczas sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się w środę, 30 sierpnia radni zagłosowali za przyjęciem uchwały w stosunku 21:18, co oznacza, że rzeczony projekt trafi do prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Polecany artykuł:
Samo utworzenie punktu w Krakowie radni argumentują m.in. poważnym ograniczeniem i pogorszeniem standardów ochrony zdrowia seksualnego tak kobiet, jak i mężczyzn.
Istotne jest zapewnienie mieszkankom i mieszkańcom Krakowa łatwego, szybkiego i darmowego dostępu do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia intymnego. Potrzebą chwili jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla zarówno dla kobiet jak i też mężczyzn, gdzie każda i każdy z nich otrzyma pomoc - bez oceniania i negatywnych, motywowanych światopoglądowo przesłanek – zauważają radni.
Dodatkowym uzasadnieniem jest fakt, że całodobowe gabinety ginekologiczne funkcjonują już w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Łódź czy Poznań. Mieszkańcy wspomnianych ośrodków miejskich w całodobowych gabinetach ginekologicznych skorzystać z porad lekarzy dotyczących m.in. chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji czy higieny intymnej.
Takie miejsca funkcjonują od dawna i cieszą się dużą popularnością. Kraków jest w tym zakresie wyjątkiem. Czas to zmienić. Krakowianki i Krakowianie zasługują na to, by w naszym mieście powstała wreszcie placówka, gdzie za darmo, przez całą dobę, można otrzymać pomoc w zakresie profilaktyki intymnej bez obawy, że lekarz odmówi, zasłaniając się klauzulą sumienia. Co istotne, punkt powinien być w pełni inkluzywny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością – czytamy.
Tuż po przegłosowaniu uchwały o sukcesie poinformował w mediach społecznościowych jeden z autorów projektu.
Nie było łatwo przekonać innych radnych, ale mamy sukces, wynik głosowania to 21:18. Uchwała więc przeszła i teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że uda się ją wprowadzić bez zbędnej zwłoki, bo takie bezpieczne, dostępne dla każdego i pozbawione barier miejsce jest w naszym mieście naprawdę potrzebne – informuje Łukasz Gibała.