Spółka Kraków5020 nie zgadza się z decyzją radnych o jej likwidacji
W kwietniu radni miasta zdecydowali o likwidacji spółki Kraków5020, uzasadniając to m.in. kontrowersjami wokół tej spółki. Wykonanie uchwały powierzyli prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, który jest przeciwny likwidacji. Spółka Kraków5020 w porozumieniu z władzami miasta zaskarżyła decyzję radnych. Wnosiła o wydanie przez sąd postanowienia o stwierdzenie nieważności uchwały i wstrzymanie jej wykonania.
Sąd odrzucił skargę spółki Kraków5020 na uchwałę o jej likwidacji
WSA odrzucił skargę uznając, że na tym etapie uchwała nie wpływa na sytuację spółki. W ocenie sądu spółka nie wykazała, że "istnieje bezpośredni związek pomiędzy zaskarżoną uchwałą a własną, indywidualną i prawnie gwarantowaną sytuacją" – a związek taki powinien istnieć w chwili wejścia w życie zaskarżonej uchwały i powodować negatywne dla spółki skutki. Zdaniem sądu spółka nie ma interesu prawnego w rozumieniu art. 101 ust. 1 Ustawy o samorządzie gminnym.
— Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą, lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego — przekazał sąd w uzasadnieniu.
Sąd wskazał, że o rozwiązaniu spółki może decydować samorząd
Sąd zauważył, że spółka jest w istocie przedmiotem uchwały radnych miasta, więc o jej rozwiązaniu może decydować samorząd terytorialny. Z kolei wniosku o wstrzymanie wykonanie uchwały sąd nie rozpatrzył w ogóle, ponieważ wniosek taki nadaje się do rozpatrzenia wtedy, kiedy skarga jest skutecznie wniesiona.
— Wprawdzie w orzecznictwie sądów administracyjnych dopuszcza się zaskarżanie uchwał jednostek samorządu terytorialnego podejmowanych w sferze własnościowych stosunków cywilnoprawnych, ale dotyczy to legitymacji procesowej osób trzecich, a nie podmiotów (tu: spółki komunalnej) będących przedmiotem takiej uchwały — dodał w uzasadnieniu WSA.
Spółka Kraków5020 powstała w 2022 roku
Gminna spółka Kraków5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego oraz punktami informacji turystycznej, ale kontrowersje wzbudziły przede wszystkim transfery środków z budżetu miasta na jej działalność, wysokie koszty funkcjonowania, oraz utworzenie i prowadzenie przez nią drugiej miejskiej telewizji. Pod koniec marca prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze spółką Kraków5020 i sprawdza, czy utworzenie i działalność tego podmiotu nie wyrządziły Gminie Miejskiej Kraków szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, na co najmniej 20 mln zł.