Kultowy trzepak trafił do... muzeum. "Trzepaki, Reksio, Atari" prawdziwym hitem!
Już 16 lutego, w czwartek zainteresowani wystawą tłumnie zebrali się w budynku dawnego kina Światowid. "Trzepak, Reksio, Atari" to wystawa zarówno dla małych i dużych. Uniwersalna - pozwalająca na zabawę, ale też sentymentalna, przywodząca wspomnienia dzieciństwa w czasach PRL-u. Kilkaset niezwykłych eksponatów, prawdziwych pereł sprzed kilkudziesięciu lat czeka na odwiedzających. A ci nie zawiedli. Miniony weekend (17-19 lutego) w Muzeum Nowej Huty pokazał, że zainteresowanie wystawą przerasta najśmielsze oczekiwania.
To było ogromne zaskoczenie, że tyle osób pojawiło się w pierwszy weekend po otwarciu wystawy. Przyszyło bardzo dużo młodych rodzin z dziećmi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, pobawić się i obejrzeć eksponaty, wystawa jest międzypokoleniowa. Największą popularnością oczywiście cieszy się trzepak. To jest punkt centralny wystawy, wszyscy się przy nim fotografują, a rodzice czy dziadkowie opowiadają młodszym, jak to się kiedyś można było na trzepaku bawić - przekazuje w rozmowie z nami Karolina Żłobecka, kierowniczka Muzeum Nowej Huty.
Kraków: wystawa o zabawie i zabawa na wystawie w Muzeum Nowej Huty
Jakie eksponaty znajdziemy na wystawie? Ci, którzy pamiętają dzieciństwo okresu PRL-u, doskonale znają te klasyki:
- celuloidowe lalki,
- misie-trociniaki,
- figurki żołnierzyków,
- zabawkowe pojazdy,
- popularne planszówki,
- wrotki,
- zośkę,
- kolejkę elektryczną,
- rzutnik Ania.
Na wystawie znajdziemy również prawdziwe perły, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.
Odwiedzający mogą tu nie tylko oglądać i czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać. Przykładowo, fani Commodore mogą zagrać w grę komputerową "Roblox" z 1989 roku. Kuratorka wystawy, Agata Klimek-Zdeb zachęca do fotografowania się obok kultowego trzepaka, jednak - ze względów bezpieczeństwa - nie zaleca wykonywania na nim akrobacji.
Polecany artykuł:
"Trzepaki, Reksio, Atari". Do kiedy trwa wystawa w Muzeum Nowej Huty? Ile kosztują bilety?
Wystawa jest dostępna do 7 stycznia 2024 r. od środy do niedzieli w godz. 10-17 w Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 (budynek dawnego kina Światowid). Ostatnie wejście na wystawy odbywa się na 30 minut przed zamknięciem dla zwiedzających indywidualnych, natomiast dla grup – na 60 minut przed zamknięciem.
Ceny biletów na wystawę (bilety można nabyć w kasie oraz poprzez elektroniczny system rezerwacji):
- Bilet normalny: 16.00 zł
- Bilet ulgowy: 12.00 zł
- Bilet rodzinny: 32.00 zł
- Bilet grupowy: 12.00 zł
- Bilet grupowy ulgowy: 11.00 zł
- Karta Dużej Rodziny (bilet normalny): 8.00 zł
- Krakowska Karta Rodzinna (bilet normalny): 8.00 zł
- Karta Kraków dla Dużej Rodziny "N" (bilet normalny): 8.00 zł
- Karta Kraków dla Dużej Rodziny "N" (bilet ulgowy): 6.00 zł
- Legitymacja działacza opozycji (zamieszkałego na terenie Krakowa): 1.00 zł
Jak przekazuje Karolina Żłobecka, by odpowiedzieć na duże zainteresowanie wystawą, muzeum wprowadzi pewne zmiany organizacyjne. Wszelkie informacje będą zamieszczanie na Facebooku i stronie internetowej muzeum.