Lata 90. w Krakowie. Tak tworzyła się historia
Lata 90. obfitowały w wiele ważnych, zarówno dla Krakowa, jak i dla kraju wydarzeń. Wiele z nich nieodwracalnie zmieniło bieg historii. To czas, kiedy mieszkańcy miasta po raz pierwszy mogli przeprowadzić rozmowy za pomocą telefonów komórkowych, czy skorzystać w internetu (choć nie w takim słowa znaczeniu, jak teraz, to były zalążki sieci). Lata 90. to okres "odwilży" po obaleniu komunizmu, początek III Rzeczypospolitej.
Minikalendarium krakowskie - lata 90.
- Po tym, jak w 1989 roku zdemontowano pomnik Lenina w Nowej Hucie, przyszedł czas na samą Hutę. 4 maja 1990 roku Hutę im. Włodzimierza Lenina przemianowano na Hutę im. Tadeusza Sendzimira.
- Tego samego roku w Krakowie rozpoczęła nadawanie pierwsza polska komercyjna stacja radiowa (RMF FM), oddano również do użytku Stopień Wodny Kościuszko.
- 27 marca 1991 roku Kraków został podzielony 18 dzielnic oznaczonych cyframi rzymskimi i nazwami. We wrześniu tego samego roku miasto królów podłączone zostało do ogólnoświatowej sieci komputerowej Internet.
- Pięć lat później - w marcu 1996 roku - zarejestrowano pierwsze telefony komórkowe w systemie cyfrowym (Era, Plus).
- 30 listopada 1994 roku otwarte zostało Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a dosłownie kilka dni wcześniej Karolina Lanckorońska przekazała kolekcję dzieł sztuki dla Zamku Królewskiego na Wawelu i dla Biblioteki Jagiellońskiej.
- 27 marca 1996 roku Kraków gościł królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II, a w październiku wznosił pochwały Wisławie Szymborskiej, która została wtedy laureatką Nagrody Nobla.
- Na początku 1999 roku utworzono województwo małopolskie z siedzibą w Krakowie. Piłkarscy kibice dobrze pamiętają ten rok, bowiem wtedy Wisła Kraków, po zwycięstwie nad Pogonią Szczecin, została mistrzem Polski w piłce nożnej.
Kraków na archiwalnych zdjęciach sprzed 30 lat. Gdzie się podział tamten świat?
Przejdź do galerii i zobacz, jak prezentował się Kraków 30 lat temu!