Harcerze szyją maski dla szpitali

i

Autor: Wojciech Sidorowicz

Krakowscy harcerze pomagają w walce z koronawirusem. Szyją maski i robią zakupy seniorom

2020-03-17 17:30

Są zawsze w gotowości. Tym razem także pomagają w walce z koronawirusem. Harcerze z Nowej Huty włączyli się w akcję „Maseczki dla krakowskich medyków”. Teraz poświęcają swój wolny czas, żeby wesprzeć między innymi Szpital Uniwersytecki. Druhny i druhowie pomogą także seniorom w codziennych potrzebach.

Szyjemy maseczki, które są pierwszym środkiem ochrony osobistej dla lekarzy. W szpitalach tych maseczek teraz brakuje, więc musimy pomagać tak naprawdę jak umiemy. A potrafimy szyć. Nie jest to trudna rzecz i tak naprawdę każdy może taką maseczkę zrobić w domu. Dlatego stwierdziliśmy, że jest to w końcu przykład jakiejś realnej pomocy, którą my jako harcerze, ale też jako obywatele Krakowa możemy zrobić dla innych – mówi przewodniczka Matylda Hojnor z Hufca ZHP Kraków-Nowa Huta.

Akcję szycia maseczek w Hufcu ZHP Kraków-Nowa Huta zainicjowała jego komendantka, harcmistrzyni Dominika Dąbrowska-Hojnor.

Ale to nie jedyna pomoc, jaką niosą krakowscy harcerze. Druhny i druhowie zrobią również zakupy czy wyprowadzą zwierzęta na spacer. To wsparcie kierują przede wszystkim do osób starszych.

Harcerze Chorągwi Krakowskiej ZHP będą pomagać osobom starszym w takich podstawowych potrzebach. Zrobimy zakupy, wyprowadzimy zwierzęta na spacer, pomożemy też w podstawowych domowych porządkach. Chcemy ograniczyć kontakt osób najbardziej narażonych na zakażenie wirusem. Pomagać będą wyłącznie pełnoletni instruktorzy. Oczywiście dbamy również o bezpieczeństwo naszych wolontariuszy, więc zachowujemy wszelkie środki ostrożności. Każdy z instruktorów będzie pełnił służbę blisko swojego miejsca zamieszkania, żeby również ograniczyć konieczność dłuższych podróży – mówi harcmistrz Mariusz Siudek, komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Szczegółowe informacje na temat oferowanej przez harcerzy pomocy można znaleźć na stronie Chorągwi Krakowskiej: www.krakowska.zhp.pl

Harcerze w Krakowie szyją maseczki
Posłuchaj rozmowy Wojciecha Sidorowicza z przewodniczką Matyldą Hojnor w Hufca ZHP Kraków-Nowa Huta