Projektom towarzyszy idea aby budowane ośrodki były niezależne i same na siebie w przyszłości zarabiały. Dotychczas Polska Fundacja dla Afryki z Krakowa budowała dla lokalnej społeczności sklepy, szkoły, a nawet... fabrykę mydła.
Najwięcej projektów dotyczy edukacji, ochrony zdrowia i dostępu do czystej wody. Wybudowaliśmy już ponad 100 studni, dwa szpitale na Madagaskarze, jeden szpital w Antsirabe już stoi i funkcjonuje, w pandemii bardzo przydał się. Prócz tego projekty dotyczyły budowy przychodni, zorganizowania sprzętu i misji medycznych - mówi Katarzyna Urban z fundacji.
A ich najważniejszy dotychczasowy projekt jest już w realizacji. Mowa o szpitalu w Kamerunie.
Będzie on miejscem dla gabinetów dentystycznego, okulistycznego, diagnostycznego, laboratorium oraz punktu aptecznego - wymienia Mateusz Gurbiel.
Jak podkreślają członkowie fundacji, ich celem jest pomaganie lokalnej społeczności, poprawa warunków ich życia poprzez wręczenie im przysłowiowej wędki, dzięki czemu mogą na siebie zarabiać i realizować się. Wspomniany szpital w Kamerunie zostanie oddany do użytku pod koniec 2024 roku.