W poniedziałek, 5 września zarząd województwa małopolskiego wydał komunikat, zgodnie z którym w konsultacjach społecznych „większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi”. Poinformował też, że wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane na posiedzeniu zarządu województwa, który zajmie stanowisko w tej sprawie. Opinie z konsultacji wraz ze stanowiskiem zarządu zostaną skierowane do merytorycznych komisji sejmiku województwa.
Krakowski Alarm Smogowy skrytykował taki komunikat zarządu województwa. Zdaniem aktywistów, władze Małopolski powinny opublikować wyniki konsultacji społecznych w sprawie uchwały antymogowej. Konsultacje trwały od 1 do 24 sierpnia.
Polecany artykuł:
Zdaniem Ewy Lutomskiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego dziwnym jest, że Zarząd zwleka z podaniem wyników konsultacji.
Opóźnianie terminu ich publikacji budzi niepokój, tym bardziej, że złożyliśmy na ręce Zarządu Województwa ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiły się zmianom – powiedziała aktywistka.
Zarząd województwa złożony z przedstawicieli PiS przygotowując projekt wydłużenia wymiany pieców bezklasowych o rok, do końca 2023 roku, uzasadniał sytuacją społeczną, ekonomiczną, prośbami samorządów i mieszkańców. Przeciwni zmianom są politycy PO, władze Krakowa, rektorzy krakowskich szkół wyższych. Alarm Smogowy w ramach konsultacji złożył ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiały się zmianie.