Wartość znaczka z krakowskim obwarzankiem wynosi 8 zł, a jego nakład to 144 tys. sztuk. Autorką projektu jest Agnieszka Sancewicz.
Tegoroczny znaczek stanowi kontynuację zapoczątkowanej niemal dekadę temu serii „Polskie produkty regionalne”. W kolejnych latach Poczta prezentowała różnorodne produkty i wyroby (cukiernicze, mięsne, owoce) z różnych części naszego kraju. Emisja jest promocją Polski i certyfikowanych polskich produktów regionalnych, zarejestrowanych i objętych ochroną przez Komisję Europejską, wpisanych na listę produktów „Chronione Oznaczenie Geograficzne” prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Cechą charakterystyczną serii jest drukowanie znaczków z zastosowaniem techniki suchego tłoczenia, dzięki czemu umieszczony na znaczku produkt sprawia wrażenie „trójwymiarowego”. Ponadto nieodzownym elementem projektu jest logo certyfikatu „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. To wyróżnienie podkreśla związek między konkretnym regionem geograficznym a nazwą produktu, lecz szczególnie – jakość produktu, jego renomę lub inną wyjątkową cechę, związaną z miejscem pochodzenia - można przeczytać na stronie Poczty Polskiej.
Polecany artykuł:
Prawdziwy obwarzanek powinien mieć średnicę od 12 do 17 centymetrów. Piekarnia, która chce wypiekać obwarzanki, musi nie tylko produkować je w mieście i powiecie krakowskim, ale także zdobyć specjalny certyfikat, który wystawiany jest na 3 lata. W Krakowie taki certyfikat posiada 8 piekarni.
Obwarzanek krakowski to jeden z symboli Krakowa, obok lajkonika, hejnału z wieży Mariackiej czy smoka wawelskiego. To także produkt o chronionym oznaczeniu geograficznym w Unii Europejskiej. Może być sprzedawany bez etykiet i opakowania w punktach sprzedaży oznaczonych odpowiednim napisem. Tradycyjny obwarzanek powinien być posypany makiem, sezamem lub solą.