Spis treści
- Kraków. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat
- Objawy legionellozy. Co powinno zaniepokoić?
- Legionella. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Kraków. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat
Krakowski sanepid poinformował, że legionelloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50°C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w:
- sieciach kanalizacyjnych,
- urządzeniach kąpielowych,
- prysznicach,
- myjniach,
- klimatyzatorach.
Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakteria Legionella z człowieka na człowieka.
Objawy legionellozy. Co powinno zaniepokoić?
Okres wylęgania się legionellozy trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się takie objawy, jak:
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- gorączka
- objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).
Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do nagłego wzrostu temperatury ciała, bólu głowy, mięśni, dreszczy, objawów zakażenia górnych dróg oddechowych. Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa. W większości przypadków legionellozy jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.
Legionella. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Sanepid radzi, by regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta. Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać. Ponadto należy okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia. Należy też zachowywać temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.