Krakowskie ścieki przebadane pod kątem obecności narkotyków. Wyniki badania dają do myślenia
W badaniu z 2022 roku, które przeprowadziło Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, przebadano ścieki ze 104 miast. Z opublikowanych danych wynika, że Kraków znalazł się na 10. miejscu pod kątem zawartości narkotyków w ściekach miejskich, co przekłada się na ich szacunkowe spożycie. Przed stolicą Małopolski są takie miasta jak Amsterdam, Bruksela, Antwerpia, Berlin, Lizbona czy Praga.
W krakowskich ściekach badanie wykazało największe stężenie kokainy. Wykryto także znaczne ilości amfetaminy, THC i psychodeliku - ketaminy. Próbki do badań pobrano z Oczyszczalni Ścieków Płaszów na ul. Kosiarzy 3.
W jaki sposób analizowane są ścieki? Czemu służy ich badanie?
Badacze wykryli między innymi 2 mg ketaminy na 1000 mieszkańców Krakowa. W ściekach nie wykazano natomiast zawartości MDMA. Warto jednak dodać, że stolica Małopolski jest jedynym polskim miastem ujętym w rankingu.
Największą ilość używek stwierdzono w Barcelonie. Tam na 1000 mieszkańców przypada aż 29 mg narkotyków w ściekach.
Projekt badawczy jest największym jak dotąd europejskim projektem w powstającej nauce analizy ścieków, co służyć ma mierzeniu poziomu nielegalnych narkotyków i ich metabolitów wydalanych z moczem. Pełne statystyki oraz dane źródłowe można zobaczyć TUTAJ.