Kram do wynajęcia. To rzadka sytuacja
W lutym informowaliśmy o tym, że kram nr 26 w krakowskich sukiennicach trafił na aukcję, co nie zdarza się zbyt często. Proces został przeprowadzony 28 lutego, jednak jego zwycięzca nie zdecydował się na podpisanie umowy najmu lokalu, wobec czego gmina postanowiła ponownie zorganizować aukcję, która odbyła się 31 marca bieżącego roku. Magistrat poinformował, że kram nr 26 w Sukiennicach w końcu został wynajęty za stawkę 3050 zł za metr kwadratowy. Lokal ma powierzchnię ponad 10 metrów kwadratowych.
Do udziału w aukcji zgłosiło się 13 oferentów, z czego 11 spełniło wymogi formalne i zostało dopuszczonych do licytacji. Minimalna stawka czynszowa wynosiła 600 zł/m2, a najwyższa z propozycji ofertowych 1000 zł/m2 – i taka była cena wywoławcza stawki czynszowej za 1m2 powierzchni użytkowej – informuje urząd.
Nowy najemca będzie płacił za stoisko ponad 32 tys. złotych miesięcznie. Warto przypomnieć, że w Sukiennicach można prowadzić działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży produktów z przewagą wyrobów, które noszą znamiona rękodzieła ludowego i artystycznego. Produkty powinny być związane z tradycją handlu krakowskiego, którego celem jest promocja tak miasta, jak i regionu.
Miasto, czyli właściciel lokalu, dopuszcza handel pamiątkami, upominkami, prezentami, sztuką użytkową, które są wykonane z surowców naturalnych m.in. z zakresu: witrażownictwa, szklarstwa, stolarstwa artystycznego i galanterii drewnianej, tkactwa artystycznego, haftu artystycznego, krawiectwa regionalnego, jubilerstwa, płatnerstwa, snycerstwa, metaloplastyki, kaletniczo-futrzarskich, rzeźby, malarstwa, grafiki, ceramiki, odlewnictwa artystycznego, książek ręcznie malowanych – dodaje magistrat.
Na kramach nie można handlować przedmiotami, które pochodzą zza granicy i noszą znamiona pamiątki obcej. Zakazane jest także sprzedawanie wyrobów powszechnego użytku, które nie są rękodziełem. W lokalu nie można także prowadzić handlu artykułami spożywczymi, w tym alkoholem.
Formalności związane z podpisaniem umowy muszą zostać zrealizowane najpóźniej 6 kwietnia – czytamy w komunikacie.