Karola III po raz czwarty odwiedził Kraków. Wizyta monarchy w Polsce
W poniedziałek, 27 stycznia król Karol III wraz z kilkudziesięcioma delegacjami państw z całego świata wziął udział w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. W programie wizyty brytyjskiego monarchy znalazło się także spotkanie z mieszkańcami miasta w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) na krakowskim Kazimierzu. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Brytyjski monarcha był bowiem jedną z osób, dzięki której ono powstało (w inicjatywę zaangażowane były też organizacje World Jewish Relief i American Jewish Joint Distribution Committee), wsparł budowę również finansowo. 29 kwietnia 2008 roku osobiście - jeszcze jako książę Walii - wraz z małżonką Camillą brał udział w otwarciu tej instytucji. To zatem "królewskie miejsce" na mapie Krakowa.
Przed Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) przy ul. Miodowej w Krakowie na króla Karola III czekały tłumy mieszkańców miasta, z którymi brytyjski monarcha wymienił kilka uścisków dłoni oraz przeprowadził krótkie rozmowy. Następnie król udał się na spotkanie do instytucji, gdzie przemówił do zgromadzonych na miejscu ocalałych z Holokaustu - Zofii Radzikowskiej, Bernarda Offena i Ryszarda Orowskiego.
Z przekazu Polskiej Agencji Prasowej wynika, że spotkanie było pełne uprzejmości. "Wasza Wysokość, czy pamiętasz mnie?" - zwróciła się do króla Zofia Radzikowska. "Oczywiście, że tak" - odparł z uśmiechem Karol III. Po raz pierwszy widzieli się w 2008 roku. Natomiast Ryszarda Orowskiego Karol, jako Książę Walii, poznał 23 lata temu podczas swojej drugiej wizyty w Polsce. Zwiedzanie wówczas krakowskiego Kazimierza, spotkanie z Żydami, którzy przeżyli II wojnę światową, wywarły na następcy tronu głębokie wrażenie i stały się inspiracją do powstania Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.
W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli także przewodniczący World Jewish Relief (WJR) Maurice Helfgott i dyrektor generalny Centrum Społeczności Żydowskiej (ang. Jewish Community Centre, JCC) Jonathan Ornstein, a także prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. wolontariusze pracujący w instytucji oraz uchodźczynie z Ukrainy.
Jak podała Polska Agencja Prasowa, w czasie przemowy Karol III zauważył, że niestety liczba osób, które przetrwały Holokaust spada wraz z upływem czasu:
Odpowiedzialność pamięci spoczywa zatem o wiele bardziej na naszych ramionach i na ramionach pokoleń, które jeszcze się nie narodziły. Sama pamięć o potwornościach przeszłości pozostaje bardzo ważną odpowiedzialnością, utrzymując ją informujemy naszą teraźniejszość i kształtujemy naszą przyszłość - powiedział Karol III.
Tutaj, w Krakowie, z popiołów Holokaustu społeczność żydowska odrodziła się, i nie ma lepszego symbolu tego odrodzenia niż Centrum Społeczności Żydowskiej, w którym zgromadziliśmy się dzisiaj - dodał.
Po spotkaniu w Centrum Społeczności Żydowskiej król Karol III udał się do Oświęcimia. Była to pierwsza wizyta brytyjskiego monarchy w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Oprócz brytyjskiego monarchy na miejscu pojawili się m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuele Macron oraz pary królewskie z Hiszpanii, Niderlandów, Danii, Szwecji i Norwegii. W czasie wizyty w Polsce król Karol III spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Poniedziałkowa wizyta Karola III w Polsce była jego pierwszą wizytą w naszym kraju po objęciu tronu króla Wielkiej Brytanii i piątą w historii. Jako książę Walii Karol przyjeżdżał do kraju nad Wisłą czterokrotnie: w 1993, w 2002, 2008 i w 2010 r. Z wyjątkiem tego ostatniego pobytu zawsze odwiedzał Kraków.