Obchody wyzwolenia Auschwitz

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski

wiadomości

Tak przebiegały obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Wśród gości kilkudziesięciu ocalałych [ZAPIS RELACJI]

W poniedziałek, 27 stycznia 2025 odbyły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Udział w uroczystościach wzięły delegacje z 60 krajów i organizacji. Na miejscu pojawili się m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III, który wcześniej odwiedził także Kraków. Była to pierwsza wizyta Karola III w Polsce od momentu koronacji. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jak dokładnie wyglądały obchody tego wydarzenia? Kto jeszcze przyjechał do Oświęcimia? Szczegóły w relacji, którą prowadziliśmy na żywo.

Wizyta Karola III w Polsce. Król przyjedzie do Krakowa, weźmie też udział w 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W poniedziałek, 27 stycznia 2025 odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W wydarzeniu wzięły udział delegacje z 60 krajów i organizacji: Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraela, Kanady, Kosowa, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa. Na uroczystościach pojawili się przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady Europy, Sojuszu Północnoatlantyckiego, ONZ, UNESCO oraz Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

Jak podało Muzeum Auschwitz, w rocznicowych obchodach uczestniczyło także około 50 byłych więźniów. To oni byli najważniejszymi gośćmi.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Wizyta króla Karola III w Krakowie

Przed południem ocalali wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą wspólnie oddali hołd ofiarom, składając wieńce i znicze przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11 w były niemieckim obozie Auschwitz I. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 16.00 przed byłym obozem Auschwitz II-Birkenau. Postawiono tam biały namiot, który pomieścił wszystkich delegatów i gości. Wydarzenie trwało ponad dwie godziny. Głos zabrali ocalali. To oni powitali około 3 tys. uczestników uroczystości i wygłosili główne przemówienia. Były to kluczowe momenty uroczystości. Jednym z symboli obchodów był wagon towarowy, który stanął bezpośrednio przed bramą. Wydarzenie było transmitowane przez Telewizję Polską oraz na profilu Youtube muzeum.

Wizyta Karola III w Polsce. Król przyjedzie do Krakowa, weźmie też udział w 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz [RELACJA NA ŻYWO]

9:03

Już w niedzielę delegaci z całego świata zjechali do Krakowa, gdzie spotkali się w dawnej dzielnicy żydowskiej Krakowa – na Kazimierzu. Szczegóły spotkania nie zostały podane do publicznej wiadomości. W spotkaniu nie uczestniczył jednak król Wielkiej Brytanii Karol III

9:10

Większość zagranicznych delegacji zatrzymała się w krakowskim Sheratonie nieopodal Wawelu, a przed hotelem porządku strzegła żandarmeria wojskowa i funkcjonariusze SOP–u.

10:00

Jak wspominaliśmy w porannych uroczystościach w Auschwitz wziął udział prezydent Andrzej Duda. - Polacy są strażnikami pamięci o takich miejscach jak były obóz Auschwitz, by ta pamięć nie zginęła, a przez nią świat nie pozwolił na to, by doszło do katastrofy ludzkości - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek na terenie b. obozu Auschwitz oddał hołd ofiarom. - Upamiętniamy zatem dzisiaj wśród tych wszystkich, którzy zostali pomordowani podczas Holokaustu także i ponad trzy miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zostali przez Niemców w czasie II wojny światowej zabici" - dodał prezydent.

10:01

10:29

Główne uroczystości w Auschwitz rozpoczną się o godzinie 16.00. Głos zabiorą wtedy ocalali: Janina Iwańska, Tova Friedman i Leon Weintraub. Uczestników ceremonii powita Marian Turski, także ocalały z Auschwitz. Po byłych więźniach - w imieniu darczyńców Muzeum Auschwitz - przemówi Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Głos zabierze też dyrektor oświęcimskiej placówki Piotr Cywiński.

10:38

Finałem ceremonii będą modlitwy duchownych różnych religii i wyznań. Zmówią między innymi kadisz oraz Psalm 42. Wydarzenie zwieńczy hołd złożony ofiarom przez ocalałych oraz szefów delegacji państwowych. Uczynią to przy ustawionym w miejscu celebry starym wagonie kolejowym, dokładnie takim, w jakich Niemcy deportowali Żydów na Zagładę.

Muzeum Auschwitz podało, że od 2009 roku wagon ten stoi na środku rampy w byłym obozie Birkenau, w miejscu, w którym lekarze SS przeprowadzali selekcje deportowanych Żydów, kierując większość z nich na śmierć w komorach gazowych. - Jest poświęcony pamięci około 420 tys. Żydów z Węgier, którzy od maja do lipca 1944 roku byli deportowani do Auschwitz – podała placówka.

11:00

Choć w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz weźmie udział wiele wybitnych osobistości, a Król Karol III nie będzie jedynym monarchą, jaki zjawi się w Polsce, to większość oczów zwróconych jest właśnie na niego. Prócz władcy Zjednoczonego Królestwa w Oświęcimiu zjawią się też pary królewskie z Hiszpanii, Niderlandów, Danii, Szwecji i Norwegii.

11:12

To nie będzie pierwsza wizyta Karola III w Polsce, choć pierwsza po objęciu tronu oraz koronacji. Wcześniej odwiedzał on już nasz kraj czterokrotnie. W 2002 roku jeszcze jako książę Karol spotkał się w Krakowie z ludźmi ze społeczności żydowskiej, ocalonymi z Holocaustu. Podczas spotkania obiecał, że pomoże stworzyć w stolicy Małopolski miejsce, w którym wspomniane osoby będą mogły się spotkać. Tak też się stało. W trakcie kolejnej wizyty w Krakowie - w 2008 roku osobiście otworzył Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu. Dodajmy, że pod Wawelem Karol III był jeszcze w 1993 roku.

11:13

Karol III do Polski ma przybyć dziś. Najpierw uda się na krakowski Kazimierz, by odwiedzić Centrum Społeczności Żydowskiej. Potem ma zjeść lunch w jednym z lokali przy ulicy Meiselsa. Następnie uda się do Oświęcimia.

11:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył właśnie do Krakowa na uroczystości upamiętniające 80. rocznice wyzwolenie niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Przy okazji tej wizyty ma spotkać się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

11:34

W rozmowie z PAP Mieszko Pawlak, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, potwierdził, że dojdzie do spotkania króla Karola III z Andrzejem Dudą. Prezydent RP ma spotkać się również z premierem Kanady Justinem Trudeau.

12:00

Auschwitz nie spadło z nieba. Tymi słowami Pan Marian Turski przypomniał najważniejszą lekcję płynącą dla świata z katastrofy Auschwitz. Nie możemy być obojętni.
W 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przeżywamy i przypominamy sobie dramat milionów Europejczyków. To doświadczenie powinno zostać z nami na zawsze jako przestroga.
Gdy słyszę dziś człowieka mówiącego o nadmiernej uwadze poświęcanej winom z przeszłości, o potrzebie pójścia naprzód, nie mogę uwierzyć, że prawda o Auschwitz jest wypaczana i zapominana.
Dziesiątki światowych liderów, setki delegacji, Ocalali i ich rodziny przybyli do miejsca Zagłady, by dać świadectwo prawdzie - nie zapomnimy i nie dopuścimy do powtórzenia historii - napisał na swoim profilu na Facebooku prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

12:01

12:20

Przypominamy, że w Krakowie i w Oświęcimiu występują utrudnienia związane z dzisiejszą uroczystością. Częścią zabezpieczeń są sprawdzenia pirotechniczne i eskorty dokonywane przez odpowiednie służby. Monitorowane są takie kwestie jak: bezpieczeństwo obszarów kolejowych, przejezdność dróg i płynność ruchu, bezpieczeństwo sanitarne, w tym nadzór nad warunkami zakwaterowania i wyżywienia delegacji. Straż Pożarna czuwa nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym (m.in. poprzez sprawdzanie hoteli w Krakowie i Oświęcimiu), jednocześnie angażując się w takie bieżące działania jak pomoc logistyczna czy wsparcie przy zabezpieczeniu mszy w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W zabezpieczeniu dzisiejszych głównych uroczystości weźmie udział: ok. 1700 policjantów, 600 radiowozów, 2 śmigłowce, ponad 200 strażaków i 50 pojazdów PSP. Przyjazd zagranicznych delegacji nie wpływa na bieżące funkcjonowanie lotniska Kraków-Balice. – Na przyjęcie gości wydarzenia gotowe jest pełne zabezpieczenie sił i środków w ramach opracowanych planów operacyjnych. Składam wyrazy uznania służbom za profesjonalne podejście do tematu. Na tę chwilę nie zostały odnotowane żadne incydenty, które mogłyby wpłynąć na przebieg uroczystości – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. 

12:39

W związku z obchodami rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau wojewoda małopolski wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych na terenie miasta Oświęcim, miejscowości Brzezinka oraz miejscowości Babice. Rozporządzenie obowiązuje dnia 27 stycznia w godz. 8.00 - 22.00 na wskazanym terenie oraz kolei:

  • Oświęcim – rejon Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wewnątrz obszaru wyznaczonego ulicami (oraz na tych ulicach/drogach) – ul. Ostatni Etap, ul. Maksymiliana Kolbego, DW 933, DK 44, ul. Legionów, DK 44 ul. Śląska do granicy administracyjnej Oświęcimia oraz na ul. Marii Konopnickiej od skrzyżowania o ruchu okrężnym z ul. Andrzeja Nideckiego
  • Brzezinka – rejon całej miejscowości
  • Babice – DK 44 ul. Śląska – w granicach administracyjnych województwa małopolskiego
  • Linia kolejowa 93 na odcinku Chełmek – Brzeszcze Kopalnia
  • Linia kolejowa 138 na odcinku Nowy Bieruń – Oświęcim
  • Linia kolejowa 699 pomiędzy liniami 138, 93 i 94
  • Linia kolejowa 94 na odcinku Dwory – Oświęcim

13:00

Pierwszy transport do KL Auschwitz wyruszył 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa. Do obozu trafiło wtedy 728 Polaków. Byli to żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także ośmioosobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Dziś w Tarnowie przy Pomniku I Transportu do Kl Auschwitz odbyły się główne tarnowskie obchody upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

13:03

13:20

W 80 rocznicę wyzwolenia Auschwitz cały świat powinien jeszcze raz usłyszeć te słowa: NIGDY WIĘCEJ! Zło, przemoc i pogarda nie mogą ponownie zatryumfować. Nie możemy zapomnieć tamtej tragicznej lekcji. Za żadną cenę! - napisał na portalu X premier Donald Tusk.

13:21

13:48

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który weźmie udział w obchodach w Auschwitz spotkał się z marszałkiem Sejmu, Szymonem Hołownią.

13:50

13:55

Król Wielkiej Brytanii Karol III jest już w Polsce. Król najpierw odwiedza Kraków, gdzie spotyka się z lokalną społecznością. Następnie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uroczystość zorganizowana na terenie obozu jest obchodzona na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r.

14:05

Król Karol III odwiedził w poniedziałek Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, by spotkać się z ocalałymi z Holokaustu i wolontariuszami działającymi w tym miejscu, wśród nich ocalali: Zofia Radzikowska, Bernard Offen i Ryszard Orowski, którego Karol, jako Książę Walii, poznał 23 lata temu podczas swojej drugiej wizyty w Polsce.

Na poniedziałkowym spotkaniu z monarchą są obecni przewodniczący World Jewish Relief (WJR) Maurice Helfgott i dyrektor generalny Centrum Społeczności Żydowskiej (ang. Jewish Community Centre, JCC) Jonathan Ornstein, a także prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

14:28

- Odpowiedzialność pamięci spoczywa zatem o wiele bardziej na naszych ramionach i na ramionach pokoleń, które jeszcze się nie narodziły. Sama pamięć o potwornościach przeszłości pozostaje bardzo ważną odpowiedzialnością, utrzymując ją informujemy naszą teraźniejszość i kształtujemy naszą przyszłość - powiedział Karol III. - Tutaj, w Krakowie, z popiołów Holokaustu społeczność żydowska odrodziła się, i nie ma lepszego symbolu tego odrodzenia niż Centrum Społeczności Żydowskiej, w którym zgromadziliśmy się dzisiaj - dodał.

14:57

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w poniedziałek w Krakowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który po południu będzie wśród gości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. - Rozmawialiśmy nie tylko o historii. Prezydent Zełenski przedstawił mi konkretne pomysły na podjęcie współpracy Polski i Ukrainy przy projektach infrastrukturalnych w Ukrainie, na których mogłyby zarobić polskie firmy. Jesteśmy najbliższymi sąsiadami. Musimy razem się bronić, ale przede wszystkim razem tworzyć, zarabiać, budować podwaliny nowej, bezpiecznej Europy - dodał marszałek Sejmu.

Zełenski spotka się też m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, którzy również wezmą udział w poniedziałkowej uroczystości.

15:17

W świecie po Auschwitz nadal panoszy się zło, trzeba robić wszystko, żeby tak się nie działo. Trauma Auschwitz, trauma Holokaustu jest dziedziczna. Dziedziczą najbliżsi, którzy przetrwali, a także kolejne pokolenia. Na swój sposób dziedziczymy wszyscy, których te zdarzenia do dziś pośrednio dotykają. Każdy wrażliwy człowiek ma poczucie ogromnego dramatu, jakiego doświadczali więźniowie Auschwitz i innych obozów. To, co się tam wydarzyło, jest sprzeczne z naszym rozumieniem człowieczeństwa, jest głęboko niehumanistyczne - mówił w związku z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady szef Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (ESPS) Rafał Rogulski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

15:26

15:36

Uroczystości powinny rozpocząć się za niecałe pół godziny. Przypominamy, że swoją obecnością uświetnią je goście zagraniczni m.in.: król Karol III (Wielka Brytania), prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Niemiec Olaf Scolz, prezydent Francji Emmanuele Macron, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz pary królewskie z Hiszpanii, Niderlandów, Danii, Szwecji i Norwegii. Izrael reprezentowany będzie przez ministra edukacji Joawa Kisza.

15:44

W rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji nieobecny na uroczystościach premier Izraela Benjamin Netanjahu we wpisie w serwisie X wezwał "wszystkie cywilizowane narody" do walki z antysemityzmem i podkreślił, że "państwo żydowskie na zawsze pozostanie bezpieczną przystanią dla Żydów na całym świecie".

16:00

Rozpoczynają się 80. obchody wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ceremonia zgromadziła około 3 tys. uczestników.

16:13

Nas, którzy przeszliśmy w swoim czasie pozytywne selekcje, już było bardzo bardzo niewielu, a tych którzy doczekali wolności już naprawdę niewiele. A teraz została tylko garstka. Dlatego sądzę, że nasze myśli powinniśmy skierować ku olbrzymiej większości, ku tym milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je zagłada - przemawia Marian Turski, były więzień KL Auschwitz-Birkenau.

16:17

Zgromadzeni powstali. Na prośbę Mariana Turskiego trwa minuta ciszy.

16:21

Od co najmniej dwóch tysięcy lat naszej cywilizacji towarzyszy wizja apokalipsy. Oto pojawiają się czterej jeźdźcy apokalipsy: wojna, zaraza głos i śmierć. Ludzie są porażeni strachem, sparaliżowani. Czują się całkowicie bezradni. Co robić? Chciałbym tutaj zacytować pieśń, którą na pewno wielu z was rozpoznałoby, gdybym ją zanucił (...) Chce zwrócić uwagę na tekst, którego autorem jest rabin Nachman z Bracławia (...): Cały nasz świat jest niczym bardzo wąski pomost. A co najważniejsze nie bać się wcale - apeluje Marian Turski.

16:25

Marian Turski mówi o wzroście antysemityzmu na świecie: Teraz widzę Hamas, próbę zaprzeczania dacie 7 października - odnosi się były więzień Auschwitz do wydarzeń 2023 r , kiedy to bojówki Hamasu wdarły się do Izraela i wymordowały 1185 Izraelczyków.

16:27

Nastąpiła przerwa między przemówieniami, rozbrzmiewa muzyka upamiętniająca ofiary obozu.

16:36

Ocalała z obozu Janina Iwańska w swoim przemówieniu zwraca uwagę na metamorfozę przeszedł obóz w ciągu 4,5 roku istnienia. Pierwotnie był utworzony dla polskich dorosłych więźniów politycznych, później trafili do niego niepełnoletni chłopcy (harcerzy), a następnie żołnierze radzieccy. Później pojawiły się kobiety z całej Europy - wspomina.

16:37

16:39

16:43

Janina Iwańska zwraca uwagę, że wyzwolenie obozu Auschwitz dotyczyło tylko 5-10% więzniów, reszta została przez Niemców wyprowadzono do Wodzisławia Śląskiego i następnie trafiła do innych obozów.

16:46

Jeżeli Europa, zrujnowana tylu szaleństwami, ma uniknąć zagłady, mieszkańcy jej muszą nauczyć się lepiej przewidywać skutki swych czynów i nie lekceważyć tych, kto to potrafi. Dla starszych jest to prawie obojętne. Myślę tu o młodych, mających całe życie przed sobą. Kto z nich zechce ubrać płaszcz, o którym Kasandra mówi do Apollina: „W tym płaszczu wystawiłeś mnie na pośmiewisko swoich wrogów - Janina Iwańska cytuje polskiego eseistę J. Stempowskiego.

16:48

Wszakże jesteśmy tutaj również po to, aby ogłosić i przysiąc, że nigdy przenigdy nie pozwolimy, aby historia się powtórzyła - mówi Tova Friedman, która była więźniarką obozu pracy w Starachowicach i obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau.

16:54

Swoimi wspomnieniami dzieli się Tova Friedman, która urodziła się w 1938 r. i najpierw przebywała w getcie w Tomaszowie Mazowieckim, potem w obozie pracy w Starachowicach aż w końcu trafiła do Auschwitz-Birkenau. "Miałam pięć i pół roku i byłam buntowniczką" - wspomina, mówiąc, że nigdy nie chciała pokazać oprawcom, jak bardzo ją boli.

16:57

Dzisiaj wszyscy mamy obowiązek nie tylko pamiętać, co przecież jest bardzo ważne, ale także ostrzegać i uczyć ludzi, że z nienawiści rodzi się tylko więcej nienawiści, a z zabijania więcej zabijania - apeluje Tova Friedman.

17:05

Wspomnieniami dzieli się Leon Weintraub, więzień getta łódzkiego (Ghetto Litzmannstadt), który trafił do Auschwitz w 1944 roku: Bardzo mi dokuczał ten czarny, śmierdzący spalonym mięsem dym, który nieustannie unosił się z kominów.

17:06

Zawsze musimy stawiać opór tym, dla których NIGDY WIĘCEJ nie jest już żadną świętością. Musimy obronić podstawowe ludzkie wartości. Niezależnie kto i w jakich okolicznościach je podważa. Auschwitz to wieczna pamięć o pomordowanych. I nasz wieczny obowiązek - pisze w serwisie X marszałek Szymon Hołownia.

17:11

Apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli, a zwłaszcza do młodzieży: bądźcie uczuleni na wszelkie przejawy nietolerancji (...) W dzisiejszym cyfrowym świecie tak trudno jest odróżnić prawdziwe intencje od zamierzonej polityki (...) Powtarzam: bądźcie uważni i czujni - mówi Leon Weintraub.

17:23

Trudno nam uwierzyć w to, co dzisiaj widzimy, nagły wzrost przemocy i nienawiści wobec Żydów (...) To się trudno ogląda, trudno to znieść i nie potrafię sobie wyobrazić, co czuje tych niemal pięćdziesięciu ocalałych, którzy z nami są. To, czego doświadczyliście Wy i Roman Kent (zmarły w 201 r. ocalały - przyp. red) widzimy teraz na własne oczy (...) Piętnaście miesięcy temu widzieliśmy znowu, jak morduje się żydowskie się i to z jednego powodu: bo urodziły się Żydami - przemawia Ronald Laudner, darczyńca wspierający Fundację Auschwitz-Birkenau i misję zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci (Filary Pamięci).

17:29

Dzisiaj wszyscy musimy złożyć zobowiązanie, że nigdy nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu czy jakiejkolwiek innej nienawiści. Lekcje płynące z Auschwitz nie dotyczą wyłącznie Żydów, dotyczą całego świata - apeluje Ronald Laudner i mówi o ataku na Izrael jako o ataku nie tylko na Żydów, ale całą judeochrześcijańską cywilizację.

17:33

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu i 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Pamiętajmy - wpis o tej treści pojawił się na profilu francuskiego MSZ w serwisie X.

17:34

17:44

Głos zabrał dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński: Poznałem Auschwitz dzięki Wam, ocalałym. Każdy wiek potrzebuje perspektywy, która umożliwi jego ocenę. Dziś stoimy wszyscy w tej naszej dorosłej perspektywie. Musimy spojrzeć w siebie i zapytać co zrobiliśmy z pamięcią. Pamięć jest polifoniczna - dzieli i łączy pokolenia (...) Uczymy historii to nie jest to samo, co uczenie pamięci. Historia to znajomość faktów, pamięć to ich świadomość, właśnie tak potrzebna dziś. Historia nie tworzy traumy, ale historii może. Pamięć jest kluczem do dzisiejszego świata i projektowania przyszłego, a nadal uczymy tylko historii.

17:47

Zgromadzeni oddają hołd ofiarom pomordowanym w obozie, biorąc udział we wspólnej modlitwie.

17:55

We wspólnej modlitwie wzięli udział hierarchowie różnych religii i wyznań, w tym przedstawiciele Kościoła katolickiego. Dzisiaj na oficjalnym profilu papieża Franciszka pojawił się wpis dotyczący 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz: Nigdy więcej nie można pozwolić, aby nasiona antysemityzmu zakorzeniły się w ludzkich sercach - zaapelował Ojciec Święty.

17:56

17:57

Trwa składanie wieńców przy historycznym wagonie kolejowym przez ocalałych oraz przedstawicieli delegacji poszczególnych państw.

18:11

Znicze składają przewodniczący delegacji państwowych wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą oraz król Wielkiej Brytanii Karol III, który wcześniej wziął udział w spotkaniu w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Podczas składania znicza przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rozległy się gromkie brawa.

18:15

Składamy hołd sześciu milionom Żydów, którzy zginęli, wraz z innymi, i oddajemy cześć ocalałym w Dniu Pamięci o Holokauście. Nigdy nie możemy zapomnieć o złu Holokaustu ani o odporności, odwadze i nadziei tych, którzy stawiali opór i wzięli udział w odbudowie - tak brzmi wpis sekretarza stanu USA Marco Rubio w serwisie X.

18:16

18:21

Zagraniczne media piszą o obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Niemiecki "Zeit" zwraca uwagę, że ocaleni apelowali w swoich przemowach do świata o odpowiedzialność.

18:22

Zakończyły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. W uroczystościach wzięli udział ocaleni z Zagłady, w tym byli więźniowie, którzy w poruszający sposób mówili o swoich doświadczeniach. Zgodnie z zapowiedziami na miejscu zjawili się przedstawiciele władz państwowych z całego świata, w tym król Karol III (Wielka Brytania) oraz prezydenci: Frank-Walter Steinmeier (Niemcy),  Emmanuel Macron (Francja) oraz Wołodymyr Zełenski (Ukraina). Dziękujemy za uwagę.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz