Krynica-Zdrój to „mineralne El Dorado”. Uzdrowisko wychwalał Robert Makłowicz
Kraków-Swoszowice, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Wapienne, Kopalnia Soli Wieliczka, Wysowa, Żegiestów i Krynica-Zdrój to miejscowości uzdrowiskowe leżące w województwie małopolskim. Z pewnością część z nich możemy zaliczyć do najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce zwłaszcza, jeśli mamy na myśli Krynicę. Miasto to od stuleci słynie ze swych walorów leczniczych. Pierwsze domy zdrojowe powstały tam pod koniec XVIII wieku po tym, jak na miejscu zjawił się Franciszek Stix von Sauenbergen. Gwałtowny rozwój uzdrowiska Krynica przypada na drugą połowę XIX wieku i działalność legendarnego profesora, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Józefa Dietla. To właśnie wówczas, jak podaje oficjalna strona internetowa miasta rozpoczęła się wielka era Krynicy.
Od 1858 roku w Krynicy stosowano kąpiele borowinowe. W tym okresie powstały także obiekty uzdrowiskowe, takie jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna z deptakiem, a także liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy.

Rozwój uzdrowiska wzmogła także budowa linii kolejowej wiodącej z Tarnowa, przez Muszynę po Orlov, przedłużonej w 1911 roku właśnie do Krynicy. Obecnie Krynica-Zdrój to miejsce, które rocznie odwiedzają tłumy kuracjuszy. Trudno się dziwić, bo oprócz walorów leczniczych małopolska miejscowość uzdrowiskowa oferuje wiele atrakcji turystycznych.
Do najsłynniejszych z należą m.in. Góra Parkowa, Jaworzyna Krynicka, kolej gondolowa na Jaworzynę czy pobliskie szlaki turystyczne. W sezonie zimowym Krynica-Zdrój jest także mekką dla narciarzy.
Krynicę niedawno odwiedził niezwykle popularny Robert Makłowicz, który zachwalał jej walory lecznicze, odwiedzając tamtejsze rozlewnie czy Stary Dom Zdrojowy. Nie zabrakło również elementów kulinarnych i wizyty w pobliskiej karczmie. Z całym odcinkiem możecie zapoznać się poniżej.