ksiądz

i

Autor: Pixaby

Księża zabrali głos w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19. "To kwestia sumienia danej osoby"

2020-12-29 14:58

Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać ze szczepionek nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów - takie stanowisko przyjął Episkopat Polski w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Dodał również, że to kwestia sumienia poszczególnych osób, ale jednocześnie każdy powinien obowiązkowo troszczyć się o drugiego człowieka.

Szczepionki przeciwko COVID-19 od dłuższego czasu są mocno komentowane. W niedzielę, 27 grudnia do Polski trafiła ich pierwsza partia. Zaszczepiono już kilka tysięcy osób. W samym Krakowie jest ich już ponad 500. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

W Krakowie przeciwko COVID-19 zaszczepiło się już ponad 500 osób

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

Ostatnio na temat szczepionek na koronawirusa wypowiedział się także episkopat. Odpowiedział m.in. na pytania o moralną odpowiedzialność osób, które korzystają ze szczepionek przygotowanych na bazie płodowych linii komórkowych. Konferencja Episkopatu Polski zaznaczyła, że te osoby "nie uczestniczą w procesie produkcyjnym szczepionek, a w trosce o życie swoje i innych mogą z nich korzystać".

Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać ze szczepionek, nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów, jeżeli nie są dostępne inne szczepionki niebudzące takich zastrzeżeń - czytamy w komentarzy episkopatu.

Przedstawiciele Kościoła dodają również, że korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji. Księża nie zachęcają także wprost do szczepienia się.

Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu, gdyż to ostatecznie ona ponosi odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie, a często również za zdrowie innych osób - czytamy.

Gwara góralska. Czy potrafisz dogadać się z Góralem?
Pytanie 1 z 15
Popularne dutki, to nic innego niż: