LajkBajk

i

Autor: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

LajkBajk już w drodze. Radni zajmą się rowerowym cennikiem

2023-02-20 9:29

Już w kwietniu tego roku w Krakowie ma rozpocząć działalność pierwsza w Polsce, długoterminowa wypożyczalnia rowerów miejskich. W ramach „LajkBike” do dyspozycji krakowian trafią rowery tradycyjne i elektryczne. Już niedługo radni zajmą się cennikiem jednośladów. Ile będzie kosztował wynajem?

„LajkBajk” w Krakowie. Jakie będą stawki?

W ramach nowej usługi mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać z rowerów na zasadzie wynajmu długoterminowego. Oznacza to, że sprzęt będzie można zabrać do domu na co najmniej miesiąc, a najwyżej trzy.

- Chodzi o to, by dać mieszkańcom (czy studentom) możliwość przetestowania roweru jako środka transportu po mieście, na swojej codziennej trasie. By mogli sprawdzić jego przydatność dla siebie, bez konieczności wydawania od razu dużych pieniędzy na zakup własnego sprzętu. Szczególnie chodzi tu o rowery elektryczne, które są stosunkowo drogie i dla wielu taki wydatek mógłby być mocno obciążający – informuje Zarząd Transportu Publicznego.

Projekt uchwały zakłada wprowadzenie stawek, z którymi można zapoznać się poniżej.

LajkBajk już w drodze. Radni zajmą się rowerowym cennikiem

i

Autor: Print Screen/Urząd Miasta Krakowa Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z miejskiej długoterminowej wypożyczalni rowerów w latach 2023-2024

Zgodnie z propozycją, rowery wypożyczymy na trzy miesiące. ZTP chce w ten sposób umożliwić ich odpowiednią rotację.

- Chodzi o to, żeby z tej formy promocji dwóch kółek mogło skorzystać maksymalnie wiele osób i by nie wspierać tak niskim abonamentem tylko nieliczną grupę wybrańców przez długi czas (na przykład pół roku). Choć na ten moment trudno ocenić jaki będzie popyt na te rowery, bo jest to pierwsza tego typu usługa w Polsce, oferowana przez samorząd – czytamy.

Warto odnotować, że w cenniku obowiązuje też limit kilometrów.

- Dla podstawowej stawki za wynajem rowerów elektrycznych (za 79 zł) wprowadzamy też limit 900 kilometrów miesięcznie (zliczany przez licznik, w który wyposażony będzie każdy jednoślad). Chodzi o to, by rowery te były wykorzystywane wyłącznie jako prywatny transport do pracy czy szkoły, a nie służyły jako sprzęt używany do celów zarobkowych, na przykład przez kurierów. Także zużycie takiego roweru byłoby wówczas niewspółmierne większe, droższe w takich przypadkach stają się serwis i utrzymanie – informuje ZTP.

Radni powinni zająć się cennikiem podczas najbliższej sesji. Jeśli zgodzą się na ceny proponowane przez ZTP, to wówczas „LajkBajk” wystartuje najwcześniej po świętach Wielkanocy. Na razie do rozdysponowania będzie 500 rowerów tradycyjnych. Zarząd podpisuje obecnie umowę na 250 elektryków, z których najwcześniej skorzystamy w czerwcu.

Upamiętnili słynną ławeczkę patriotyczną

QUIZ: Piękne banknoty w PRL-u! Pamiętasz, kto na nich był?

Pytanie 1 z 10
Na banknot 5-złotowy z 1948 r. mówiono w PRL: