Ciekawostki

Małopolska wieś znana w całej Polsce. Zachwycał się nią Robert Makłowicz [GALERIA]

2024-09-17 15:22

Położona w Małopolsce Lanckorona to jedna z najsłynniejszych wsi w całym województwie, słynąca nie tylko z położenia w malowniczych okolicznościach przyrody, ale również pięknej architektury. Mimo upływu lat popularność Lanckorony nie słabnie. Miejsce to wciąż licznie i chętnie odwiedzają turyści. Dlaczego ta miejscowość cieszy się tak dużą popularnością? Zobaczcie wieś, którą wychwalał Robert Makłowicz.

Spis treści

  1. Lanckorona. Małopolska wieś, którą zachwycał się Robert Makłowicz
  2. Zabytki w Lanckoronie. Co warto zobaczyć?
  3. Małopolska. Jak dojechać do Lanckorony? Gdzie zaparkować?

Lanckorona. Małopolska wieś, którą zachwycał się Robert Makłowicz

Województwo małopolskie słynie z malowniczych miejscowości położonych pośród pięknych krajobrazów. Jednym z miejsc, które wyróżnia się od wielu lat jest wieś Lanckorona leżąca w powiecie wadowickim. Lanckoronę zamieszkuje nieco ponad 2 tys. osób, a mimo to niewielkich rozmiarów miejscowość stale przyciąga turystów. Dlaczego Lanckorona jest tak popularna? Zacznijmy od historii miejscowości. Lanckorona, jak wynika z dokumentów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, powstała ze względu na częste odwiedziny Kazimierza III Wielkiego, który pojawiał się w okolicach ze względu na bogate tereny łowieckie. Anna Berdecka w  publikacji „Nowe lokacje miast królewskich w Małopolsce w latach 1333-1370” podaje, że miasto królewskie Lanckorona lokowano na prawie magdeburskim pomiędzy 1361 a 1366 rokiem. W 1366 roku Lanckorona uzyskała prawa miejskie, które posiadała aż do 1934 roku. Okolice Lanckorony były świadkiem wielu historycznych wydarzeń, takich jak obrona Lanckorony w lutym 1769 roku. Miasta przed wojskami rosyjskimi bronili Konfederaci Barscy, którym udało się odeprzeć szturm. Rosjanie nie porzucili jednak pomysłu zdobycia miasta. W maju 1771 roku w bitwie pod Lanckoroną pokonali konfederatów. Setki poległych pochowano wówczas w lesie na granicy wsi Palcza i Harbutowice.

Zabytki w Lanckoronie. Co warto zobaczyć?

Miejscowość słynie przede wszystkim z zabytkowej zabudowy. Na terenie Lanckorony znajdziemy ponad 120 budynków wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. To oczywiście nie wszystko. Wśród zabytkowych miejsc w Lanckoronie są także ruiny zamku, kościół, kaplica cmentarna, kapliczki, rzeźby, a nawet bramy czy studnie. Co warto zobaczyć w Lanckoronie? Zdecydowanie polecamy:

  • Rynek,
  • ruiny zamku,
  • Kościół św. Jana Chrzciciela,
  • muzeum etnograficzne.

Warto również wybrać się na szlaki piesze leżące na okolicznych Wzgórzach Lanckorońskich, a także na dłuższe wędrówki (szlak niebieski z Brzeźnicy do Łopusznej lub szlak żółty do Chełmu Wschodniego).

Małopolska. Jak dojechać do Lanckorony? Gdzie zaparkować?

Dojazd do Lanckorony w Małopolsce nie stanowi wielkiego wyzwania. Czas przejazdu z Krakowa to ok. 50 minut (34 km). Z Tarnowa dojedziemy tam w 1 godz. 25 minut (106 km). Z kolei z Nowego Sącza czas podróży zajmie ok. dwóch godzin (102 km). Gdzie zaparkować w Lanckoronie? Zdecydowanie najłatwiej będzie zaparkować na Rynku w Lanckoronie. Warto jednak pamiętać, że liczba miejsc postojowych w centrum wsi jest mocno ograniczona. W okolicy również znajdują się parkingi (m.in. pod Kościołem św. Jana Chrzciciela).

QUIZ. Turystyczne skarby w Małopolsce. Znasz te zabytki wpisane na listę UNESCO?

Pytanie 1 z 8
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Stare Miasto w Krakowie
Express Biedrzyckiej 10.09 - WSTĘP
Listen on Spreaker.