Nowa atrakcja turystyczna powstaje w Małopolsce. Trwa odbudowa zamku w Lanckoronie
Zakończyła się znaczna część restauracji ruin zamku w Lanckoronie, gdzie przeprowadzono m.in. prace konserwatorskie oraz restauratorskie przy basztach, a także roboty przy zachowanych murach. Gmina poinformowała również o ukończeniu rekonstrukcji mostu, który przed wiekami stanowił jedyny dojazd do twierdzy.
Zależy nam na turystach, ale najważniejsza jest w tym przypadku dbałość o naszą historię i tożsamość. To jest zabytek. To nasza historia. Zależało mi na tym, bo jeszcze w 2014 roku była przygotowana uchwała rady gminy, by stworzyć tu stok narciarski i ośrodek spa – powiedział wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.
Prace, które rozpoczęły się latem ubiegłego roku, objęły też między innymi roboty konserwatorskie i restauratorskie przy basztach zamku w Lanckoronie. Wójt Łopata powiedział, że w zamierzeniach samorządu jest kontynuacja prac. „Mamy dalsze plany. (…) Będzie robiony portal bramy. Docelowo zostanie ”wyciągnięta do góry” wieża. W niej będzie klatka schodowa, z której wyjść będzie można na zadaszenie” – dodał. Koszt dwóch etapów rewitalizacji wyniósł 6,4 mln zł. Całość tej kwoty to fundusze rządowe. Tadeusz Łopata poinformował, że do resortu kultury złożony już został wniosek o dofinansowanie dalszych prac. Całość projektu szacowana była rok temu na 16 mln zł, jednak koszty mogą wzrosnąć.
Przed startem prac ruiny zamku w Lanckoronie były w złym stanie. Znaczną część zniszczyły korzenie drzew. Niekorzystne był porastanie mchem, trawą i drobnymi krzewami. Spomiędzy kamieni wykruszała się zaprawa. Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 r. wzniesiony został tu wówczas zamek na planie prostokąta z cylindryczną wieżą. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1366 r. Strzegł on granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że już we wczesnym średniowieczu istniał tam gródek drewniano-ziemny.