Rosną statystyki zgonów wśród najmłodszych pacjentów. W ubiegłym roku policja odnotowała ponad 2 tysiące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w całym kraju. Aż 150 z nich zakończyło się śmiercią. Nowe Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży ma stawiać na wczesne diagnozowanie problemów oraz edukację rodziców, lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej i nauczycieli w zakresie psychiatrii.
- Myślimy o stworzeniu takiej infrastruktury, w której mieściłby się oddział stacjonarny z zapleczem edukacyjnym. Chodzi nam także o zbudowanie systemu pomocy doraźnej dla szkół, rodzin, lekarzy POZ - mówi Stanisław Stępniewski, Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia świętego Ludwika w Krakowie.
Problem chorób psychicznych wśród najmłodszych pacjentów jest coraz bardziej widoczny w Polsce. Ich przyczyną są głównie problemy rodzinne, szkolne czy skutki izolacji w czasie pandemii.
- W ubiegłym roku z ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej skorzystało około 13 tysięcy najmłodszych pacjentów. Z leczenia w Centrach Zdrowia Psychicznego ponad 5 tysięcy. W szpitalach zostało przyjętych ponad 400 osób - podkreśla Aleksandra Kwiecień, Rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Lekarze ze szpitali imienia świętego Ludwika oraz Babińskiego zawnioskowali do Funduszu Medycznego o sfinansowanie inwestycji. Termin rozpoczęcia budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie na razie nie jest znany.
Polecany artykuł: