Święta i Sylwester w Zakopanem. Oszuści czyhają na turystów?
Okolice Bożego Narodzenia i Sylwestra to ten okres roku, w którym Zakopane przeżywa prawdziwe oblężenie. Chociaż w stolicy Tatr turystów nigdy nie brakuje, pod koniec grudnia przybywają do niej prawdziwe tłumy. Przyciąga ich nie tylko piękno gór, ale także możliwość udziału w bezpłatnej sylwestrowej zabawie, która w ostatnich miała formę koncertu odbywającego się pod szyldem Telewizji Publicznej - tzw. "Sylwestra Marzeń". Wielka, organizowana z rozmachem i udziałem największych gwiazd impreza cieszyła się z jednej strony ogromną popularnością przyjezdnych, ale z drugiej niechęcią mieszkańców Zakopanego, którzy narzekali na zachowanie tych pierwszych. W tym roku burmistrz miasta Łukasz Filipowicz głównie ze względów finansowych zdecydował o organizacji mniejszego wydarzenia, również koncertu, ale z udziałem artystów folkowych. W efekcie na scenie na Równi Krupowej wystąpią m.in. zespoły Skaldowie, Brathanki, Trebunie-Tutki, Krywań i Future Folk.
Pomimo zmiany formatu imprezy, zainteresowanie koncertem, a także samym przyjazdem do Zakopanego w czasie świąteczno-noworocznym jest według branży turystycznej bardzo duże. W internecie nie brakuje ofert miejsc noclegowych, które można zarezerwować na koniec grudnia. Doświadczenia poprzednich lat pokazały jednak, że niektóre z nich mogą być próbą oszustwa. Są to tzw. pensjonaty-widmo, których pomysłodawcy pobierają zaliczkę od turystów, a później znikają bez śladu. Jak nie dać się nabrać? Czy da się zweryfikować, które miejsca istnieją w rzeczywistości, a nie tylko w wyobraźni oszusta?
Weryfikacja noclegu w miejskiej bazie. "Na ten okres super promocji nie ma"
Osoby zainteresowane przyjazdem na święta lub na Sylwestra do Zakopanego mają możliwość sprawdzenia, czy wybrany przez nich obiekt noclegowy działa legalnie, a więc czy rzeczywiście istnieje. Miasto prowadzi bowiem ich ewidencję, która jest powszechnie dostępna:
Burmistrza miasta Zakopane prowadzi ewidencję innych obiektów hotelarskich. Każdy turysta może sprawdzić, czy obiekt działa legalnie i czy widnieje w naszej ewidencji. Można zadzwonić do Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej i zapytać o dany obiekt, o dany adres. Można też to sprawdzić samodzielnie na naszej stronie internetowej w zakładce "baza noclegowa". Natomiast tam znajdują się wyłącznie obiekty, których właściciele wyrazili zgodę na publikacje ich wizytówek (...) Często zdarzają się takie telefony o weryfikację danych adresów. Niestety w dużej mierze osoby dzwonią już po wpłaceniu zadatku czy zaliczki. My jednak zalecamy zweryfikować to wcześniej, żeby uniknąć różnych nieprzyjemności - radzi Agata Mitoraj z Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane.
Polecany artykuł:
O potrzebie weryfikacji miejsc noclegowych wspomina też rzecznik prasowy zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek, który w rozmowie z nami zwrócił także uwagę, że w tym gorącym okresie nie ma co liczyć na specjalne okazje, a nawet raczej trzeba się ich wystrzegać:
Warto sprawdzać w bazie legalnie działających obiektów noclegowych w gminie miasta Zakopane, jak i również w gminach ościennych, bo one również prowadzą tego typu bazy noclegowe i przede wszystkim zweryfikować informacje na temat takiego obiektu noclegowego. Jeżeli mamy imię i nazwisko właściciela, KRS, REGON, adres e-mailowy, telefon stacjonarny i komórkowy, to jest dużo informacji, które pozwolą nam na sprawdzenie, czy faktycznie taki obiekt istnieje (...) Na ten okres super promocji nie ma, a bardzo często - jak analizujemy te sprawy zgłaszane do nas w latach ubiegłych - większość z naszych turystów, którzy szukali tego typu oferty, działała pod presją czasu. "Nie mam rezerwacji? O! Trafiła się fajna okazja, to ja klikam, to ja kupuję, rezerwuję". A później okazuje się, że jest niestety rozczarowanie - przestrzega asp sztab. Roman Wieczorek.
Do 10 grudnia 2024 r. policja zakopiańska nie otrzymała zgłoszeń o oszustwach na tzw. pensjonaty-widmo, natomiast w ostatnim czasie pojawiły się one w innych rejonach Polski.