Łazik marsjański Kalman.

i

Autor: Ula Bienia

Ma cztery lata i potrafi już czytać! Kalman reprezentantem w największym konkursie robotyki kosmicznej w Europie!

2021-09-09 12:22

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przygotowują się do piątkowych, międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich w Kielcach. Kalman powstał cztery lata temu. Przez ten czas studenci wprowadzili różne udoskonalenia. Nauczyli łazika między innymi: czytać i analizować próbki gleb.

Kalman jest drugim łazikiem planetarnym, który zbudowali studenci z AGH Space Systems. To udoskonalona wersja poprzedniej konstrukcji. Studenci wprowadzili do niego kilka nowości, aby zwiększyć szansę na wygraną w piątkowych zawodach. Nauczyli łazika czytać. 

- Zrobiliśmy to za pomocą sieci neuronowej. W tej chwili potrafimy pobrać obraz z kamery i przetworzyć go tak, aby rozpoznał tekst, który pojawia się na tym obrazie. Łazik byłby w stanie odkręcić lub przykręcić śrubę, coś wpisać, przełączyć przełączniki, coś zmierzyć. Wszystko robi sam. Mógłby poszukać zaginionego astronauty i sprowadzić go bezpiecznie do bazy - mówi Kuba Kopeć z AGH Space Systems. 

Łazik składa się z czterokołowej platformy i z systemów wizyjnych. Posiada też tryb jazdy autonomicznej, więc może samodzielnie się poruszać. 

- Mamy tutaj zamontowany manipulator, który może się ruszać, obsługiwać rzeczy dookoła łazika i na nim. Koła są zamontowane na zawieszeniu, które się rusza. Jak się jedno koło podniesie, to przeciwległe też się podnosi. Jak łazik nie jest naoliwiony, to trochę skrzypi, ale to nie wpływa na jego działanie. Mamy też dużo kamer, urządzeń do komunikacji z łazikiem oraz do przechowywania różnych próbników, które będziemy wbijać w ziemię - dodaje Kopeć. 

Łazik marsjański Kalman odniósł już międzynarodowe sukcesy. Studenci z krakowskiego AGH zajęli między innymi pierwsze miejsce podczas zawodów Indian Rover Challenge. W piątek powalczą o zwycięstwo w European Rover Challenge, czyli w największym konkursie robotyki kosmicznej w Europie, który odbędzie się w Kielcach.

Łazik marsjański Kalman stworzony przez studentów AGH w Krakowie.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Języki urzędowe na świecie. 10/15 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 15
Jaki jest język urzędowy w Bangladeszu?