Magda Gessler ostrzega przed śledziami. Jakich nie powinniśmy kupować?
Rybą, która niekwestionowanie króluje na polskich stołach w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest karp. Na wigilijnej kolacji oraz wokresie świąteczno-noworocznym chętnie jadamy również śledzie. Najczęściej są to śledzie w oleju, śledzie w śmietanie, śledzie w musztardzie francuskiej, przyprawach korzennych lub tzw. śledzie po żydowsku, czyli na słodko - z migdałami, rodzynkami, olejem i odrobiną miodu (w tej wersji można przygotować również karpia). Magda Gessler, która chętnie dzieli się swoimi przepisami na świąteczne potrawy zdradziła jednak, że śledzie kupowane w Polsce są wielkim zagrożeniem. Co ciekawe, restauratorka sprowadza je dla swojej rodziny specjalnie... z Niemiec. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o pasożyty. Zdradziła więcej w jednym ze swoich programów.
- Śledzie, które kupujemy zazwyczaj, są z kubełka, gdzie jest woda lekko osolona, a śledź jest prawie surową rybą. Już nie mówię o ilości tasiemca, czy jaj tasiemca, która się znajduje w tychże śledziach, bo jest to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Śledź musi być dobrze zasolony, z beczki, z mleczem lub ikrą w środku. Dlaczego tak się stało? Po prostu miejsca, gdzie mają stać śledzie i się zasalać są potwornie drogie. Ludzie na tym tracą pieniądze, a nikt na śledzia nie wyda tyle pieniędzy. Śledzia w Polsce traktuje się jako rybę gorszą. - powiedziała Magda Gessler w odcinku Wigilia z Magdą Gessler na kanale YouTube.
Przepis Magdy Gessler na śledzie w oleju. Po pierwsze jakość ryby, a co potem?
Przepisy Magdy Gessler na potrawy wigilijne - to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł w tym okresie. Warto zaznaczyć, że bez dobrych śledzi gwiazda "Kuchennych rewolucji" nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia, ale muszą być one dobrze zasolone i najlepiej, jak sama mówi, kupione z głowami. Potem liczą się odpowiednie przyprawy. Do przygotowania śledzi według Magdy Gessler, które potem można udekorować cytryną i zieloną cebulką potrzebne są następujące składniki:
- filety ze śledzia
- szklanka oleju rzepakowego lub lnianego
- 1/4 szklanki octu
- sok z cytryny
- jedna biała cebula krojona w pióra
- sól
- pieprz młotkowany
- liść laurowy
- 2 lub 3 kulki ziela angielskiego
- jeden seler naciowy.