Wieś Czechy w Małopolsce. Jakie skrywa tajemnice?
Wieś Czechy położona jest w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki. Zgodnie z danymi z 2022 roku małopolską wieś zamieszkuje obecnie nieco ponad 300 osób. Historia tej niepozornej miejscowości sięga czasów średniowiecza. Jak podaje „Internetowy Kurier Proszowski”, w 1254 roku książę krakowski Bolesław Wstydliwy potwierdził nadanie klasztorowi w Staniątkach między innymi wsi Czechy. Od około XV wieku majątek podzielony był na dwie części – szlachecką i kościelną. Co ciekawe, tą pierwszą władał Jan Amor Tarnowski, hetman wielki koronny, krewny Zawiszy Czarnego i wielki reformator armii koronnej, do którego należał krakowski pałac Jana Tarnowskiego, znany dzisiaj jako Pałac Wielopolskich.
Skąd wzięła się nazwa wsi Czechy w Małopolsce? Jak podają źródła, prawdopodobnie nietypowa nazwa małopolskiej wsi wzięła się jeszcze z czasów wczesnego średniowiecza i wskazuje, że osadzono w niej jeńców lub osadników narodowości czeskiej.
Jak podaje „IKP”, na przełomie XVI i XVII wieku majątkiem wsi Czechy zarządzała rodzina Czeskich herbu Leliwa, a właśnie w tej niewielkiej małopolskiej wsi mieszkała błogosławiona Zofia Czeska (1584-1650), założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP (Prezentek), beatyfikowana w imieniu papieża Franciszka w czerwcu 2013 roku, pochowana w Kościele Mariackim w Krakowie.
Pod koniec XVIII wieku wieś Czechy znajduje się w posiadaniu rodziny Mieroszewskich. Jednym z najbardziej znanych jego członków jest Jan Stanisław Mieroszewski, poseł Wolnego Miasta Krakowa. Co ciekawe, we wsi Czechy w Małopolsce w czasie I wojny światowej przebywał jeden z najsłynniejszych polskich partyzantów okresu II wojny światowej, mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”. Jednym z ciekawszych elementów wsi jest stary dwór w Czechach, który, jak podaje Marcin Szwaja w okresie okupacji niemieckiej służył jako konspiracyjna placówka Armii Krajowej.
Wieś Czechy jak i cała gmina Słomniki to obszar ciekawy pod względem atrakcji turystycznych. Podziwiać tam możemy zabytkowe kościoły parafialne, zabudowania dworskie i pałacowe, synagogę, cmentarze, a także wybrać się na Małopolską Drogę św. Jakuba. Na terenie gminy Słomniki znajdziemy także liczne strefy rekreacji.