Małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska

i

Autor: Klaudia Bobela

WIADOMOŚCI

Małopolska kuratorka oświaty o drogich prezentach dla nauczycieli na koniec roku szkolnego: "Przekroczenie taktu"

2024-06-16 17:55

Małopolska kuratorka oświaty Gabriela Olszowska zabrała głos na temat wręczania prezentów nauczycielom przez uczniów i uczennice na zakończenie roku szkolnego. Przyznała, że większość z nich odczuwa zażenowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o drogie prezenty. Olszowska zaapelowała także do rodziców o rozwagę i zachowanie taktu. Dodała, jakie prezenty są jego przekroczeniem.

Małopolska kuratorka oświaty Gabriela Olszowska odradza kupowanie drogich prezentów nauczycielom

Już wkrótce zakończy się rok szkolny. Dla wielu uczniów i uczennic to moment, w którym obdarowują swoich nauczycieli i wychowawców prezentami w podziękowaniu za trud włożony w ich edukację. Ten temat podjęła małopolska kuratorka oświaty w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Gabriela Olszowska przyznała, że rodzice często przesadzają z liczbą prezentów lub ich rozmachem. Podkreśla, że to powinna być pamiątka, a nie przedmiot, na który wyda się dużo pieniędzy.

— Kiedyś, gdy uczyłam w szkole, rodzice dowiedzieli się o mojej słabości do piór i dostałam piękne pióro, przypuszczam, że drogie. Wiem, że chcieli dobrze, ale byłam zażenowana tym prezentem — powiedziała Gabriela Olszowska. — Prosiłam rodziców na zebraniach o stonowanie pomysłów. Tłumaczyłam, że prezenty powinny być skromne, symboliczne. Nagle jeden pan wstał i powiedział, że część nauczycieli oczekuje chyba czegoś więcej. Otóż nie oczekuje, a przynajmniej nie powinna oczekiwać. To, co najbardziej cieszy, to prezenty wykonane własnoręcznie przez uczniów. Na przykład album ze zdjęciami z klasowych wycieczek. To jest pamiątka. A co zrobić z dziesiątym bukietem kwiatów? Przecież to się w domu nie zmieści. Znam nauczycieli, którzy po zakończeniu roku niosą kwiaty do kościoła, na cmentarz. Szkoda na to pieniędzy — dodała kuratorka.

QUIZ: "Młode wilki" to kultowy film. Jak dobrze pamiętasz historię młodych gangsterów?

Pytanie 1 z 10
Ile lat mają mają w filmie tytułowe Młode Wilki?
Kadr z filmu Młode wilki

Małopolska kuratorka oświaty apeluje do rodziców ws. prezentów dla nauczycieli

Gabriela Olszowska kontynuowała swoją wypowiedź, przekonując, że drogie prezenty dla nauczycieli i nauczycielek są zwyczajnie nie na miejscu, a ci czują się zawstydzeni i zażenowani, kiedy je otrzymują. Małopolska kuratorka oświaty podkreśla, że biżuteria, czy vouchery do SPA to duża przesada.

Prezenty muszą cieszyć obie strony. I obdarowanego i obdarowującego. Jeśli obdarowujący czuje się przymuszony do dania, a obdarowywany jest zażenowany tym, co otrzymuje, to nie ma najmniejszego sensu. Chciałabym, żeby rodzice zrozumieli, że biżuteria i voucher do SPA to duże przekroczenie taktu — powiedziała Gabriala Olszowska.

Prezenty dla nauczycieli. Kiedy kończy się dobry gest, a zaczyna korupcja?

Okazuje się, że istnieje cienka granica pomiędzy prezentem, wręczonym jako gest dobrej woli i podziękowanie za trud włożony w edukację. Portal prawo.pl przypomniał, że nauczyciele to osoby pełniące funkcję publiczną, a przyjmowanie przez nich korzyści materialnych jest prawnie zabronione. Aby mieć pewność, że prezent będzie cieszył obdarowaną osobę i nie wpędzi jej w kłopoty, jego wartość nie powinna przekraczać 100 złotych.

— Kodeks karny jasno stwierdza, że osoba, która w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą, albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 228 kk). Problem ten jak bumerang wraca co roku w związku z zakończeniem roku szkolnego i poszukiwaniem przez rodziców prezentów dla nauczycieli. Podobnie jest zresztą w przypadku lekarzy. Co ważne, prawo karne nie wskazuje wprost, od jakiej kwoty zaczyna się korupcja, a to oznacza, że nie każdy – nawet drogi – dowód wdzięczności automatycznie oznacza przestępstwo. Przyjmuje się jednak, że wartość prezentu nie powinna przekraczać kwoty 100 zł — czytamy na portalu prawo.pl.

Kolejna figurka na smoczym szlaku. Poznajcie Smoka Kazimierza:

Pogrzeb Marzeny Kipiel-Sztuki. Pojawił się prawdziwy tłum