Ciekawostki

Małopolska ma wyjątkowe obserwatorium astronomiczne. To jedyne takie miejsce w Polsce [GALERIA]

2024-10-26 17:55

Województwo małopolskie skrywa wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Te są często unikalne w skali całego kraju. Jednym z nich jest z pewnością Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza położone na górze Lubomir. To jedyny taki obiekt w Polsce na stałe otwarty dla zwiedzających. Poznajcie je już teraz w przygotowanym materiale.

Małopolskie obserwatorium astronomiczne. Jedyne takie miejsce w Polsce

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza w Małopolsce to miejsce wyjątkowe i szczególne. Dlaczego? Jego historia rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej, w 1919 roku. Wówczas prof. Tadeusz Banachiewicz, dyrektor Obserwatorium Krakowskiego stworzył koncepcję budowy zamiejskiej stacji obserwacyjnej ulokowanej poza Krakowem. Szczytem, na którym miał stanąć nowy obiekt był Lubomir (903 m n.p.m.) położony, w zależności od opracowań naukowych – w Beskidzie Wyspowym bądź Beskidzie Makowskim. Ważnym był fakt, że góra ta leżała niedaleko Krakowa, w odległości ok. 30 km. Kolejnym istotnym czynnikiem były wyjątkowo dobre warunki pogodowe oraz brak źródeł zanieczyszczenia światłem w pobliżu szczytu Lubomir.

Opisywane Obserwatorium Astronomiczne na Górze Lubomir powstało w 1922 roku. Z początku stację wyposażono w dwa refraktory o średnicy 135 i 76 mm. Na szczycie znajdowała się również stacja meteorologiczna. Co ciekawe, w małopolskim obserwatorium nie było wówczas prądu, ani telefonu. Nieco później obserwatorium na Lubomirze wyposażono w teleskop o średnicy 115 mm. W stacji tej pracowali m.in. Jan Gadomski, Lucjan Orkisz, Jan Mergentaler, Rozalia Szafraniec czy Kazimierz Kordylewski. Przed wybuchem II wojny światowej w obserwatorium na Lubomirze dokonano ważniejszych odkryć. Zaliczamy do nich odkrycie przez Lucjana Orkisza komety C/1925 G1 (Orkisz) – była to pierwsza kometa odkryta przez Polaka. Innym ważnym osiągnięciem było odkrycie komety C/1936 O1.

Niestety, Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze w czasie II wojny światowej zostało zniszczone. Niemcy spalili obiekt 15 września 1944 roku. Po budynku zostały jedynie fundamenty. Sprzęt skonfiskowali okupanci.

Kraków Radio ESKA Google News

Ostatecznie, po wielu staraniach zainicjowanych w 2003 roku Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza otwarto 6 października 2007 roku, w 70. rocznicę odkrycia drugiej komety przez Władysława Lisa.

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?
Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
D.WIECZOREK: NAGRANIA TO SKANDAL I NIEPOROZUMIENIE