Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

i

Autor: PAP/Art Service

Wiadomości

Nowy hangar w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dyrekcja zapowiada ciekawe atrakcje

2024-10-25 8:34

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakończyła się budowa Heksagonu – nowego hangaru ekspozycyjnego o powierzchni blisko 3,3 tys. mkw. Obiekt powstał na miejscu historycznego hangaru nr 5, zniszczonego przez Niemców w 1945 r. W hali już niebawem będzie można oglądać też stałą wystawę „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”.

Kraków. W Muzeum Lotnictwa Polskiego zakończyła się budowa Heksagonu

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakończyło budowę Heksagonu – nowego hangaru ekspozycyjnego, w którym znajdzie się wystawa stała „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”. Obiekt powstał na miejscu historycznego hangaru nr 5, zniszczonego przez wycofujących się Niemców w 1945 r. W czwartek, 24 października odbyła się uroczystość przekazania i poświęcenia nowego gmachu. Jak podkreślił dyrektor MLP Tomasza Kosecki, nowy hangar nr 5 to największa przestrzeń wystawiennicza zbudowana w okresie funkcjonowania placówki. Posiada powierzchnię wynoszącą blisko 3,3 tys. mkw. wraz z antresolą i posłuży do udostępnienia zwiedzającym blisko 40 unikatowych statków powietrznych, w tym szybowców.

Dyrektor przypomniał, że przez prawie 80 lat pozostałości hangaru nr 5 użytkowanego niegdyś przez eskadry grupy myśliwskiej 2. Pułku Lotniczego zarastały roślinnością. „Teraz nowy hangar wybudowany w miejscu swego poprzednika i posiadający w konstrukcji relikt ściany danej budowli stanie się domem nowej wystawy stałej MLP” - zapowiedział Kosecki.

Dzisiejsza uroczystość jest przełomowym momentem w dziejach muzeum. Powstanie tego hangaru jest podtrzymaniem historycznego i lotniczego charakteru tego miejsca. Przede wszystkim jednak jest wyrazem troski o nasze bogate i unikatowe zbiory, która wynika nie tylko z ustawowego obowiązku, ale i z dziejowej odpowiedzialności - podkreślił dyrektor.

Budowa nowej hali ekspozycyjnej trwała od wiosny zeszłego roku. Inwestycja ta nawiązuje do historycznych planów rozwoju lotniska i do dawnego hangaru nr 5, zniszczonego przez Niemców wycofujących się z Krakowa w styczniu 1945 roku. Po wojnie zachowały się jedynie relikty budynku, m.in. ściana zachodnia – stanowiąca obecnie spójny element nowego hangaru nr 5. W nowym obiekcie powstała też brama o długości 52,25 m wzorowana na rozwiązaniu historycznym i otwierana za pomocą systemu linowego, który był stosowany w zburzonym hangarze. System został dostosowany do współczesnych realiów i możliwości technicznych - prowadzenie lin oraz silniki zostały ukryte.

Łączny koszt budowy to blisko 26 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości ponad 22,1 mln zł brutto, a pozostałe środki pochodziły z budżetu Województwa Małopolskiego.

Według zapowiedzi dyrektora jesienią przyszłego roku w hangarze zostanie otwarta nowa wystawa stała Muzeum Lotnictwa Polskiego pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”. Ekspozycja przedstawiać będzie rolę i osiągnięcia lotnictwa cywilnego w Polsce.

Tematem planowanej wystawy jest lotnictwo cywilne ze szczególnym uwzględnieniem sportowych sukcesów polskich lotników począwszy od lat 30. XX wieku. Na ekspozycji pojawi się ok. 40 obiektów wielkoskalowych: szybowców i samolotów - zaznaczył Kosecki.

Według niego wystawa uzupełniona będzie didaskaliami w postaci instalacji scenograficznych, obiektów i ekspozytorów edukacyjnych, tablic i opisów – również w formie interaktywnej. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią. 

Cały czas pozyskujemy nowe eksponaty w ramach darów lub depozytów od lotników i ich rodzin, kolekcjonerów, pasjonatów lotnictwa - zaznaczył dyrektor MLP. Zachęcił przy tym do przekazania do krakowskiej placówki pamiątek związanych z działalnością lotnictwa sportowego, pasażerskiego, rolniczego, ratunkowego czy rekreacyjnego, a w szczególności chodzi o: trofea sportowe, fotografie, dokumenty, odznaki, odznaczenia, mundury i kombinezony, jak również zapisy wspomnień.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Otwarcie 27. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Ruszyły Targi Książki w Krakowie 2024. Relacja z pierwszego dnia imprezy