Lipnica Murowana to nie tylko konkurs palm. Wieś, która przez ponad 600 lat była miastem
Historia Lipnicy Murowanej, dzisiejszej wsi leżącej w powiecie bocheńskim w województwie małopolskim rozpoczęła się jeszcze w 1326 roku, kiedy jako miasto lokował ją Władysław I Łokietek. Jej mieszkańcy uzyskali wówczas liczne przywileje, będąc zwolnionymi z poborów danin, ceł ciężarów. Miejscowość otoczono murami za panowania Kazimierza Wielkiego – czytamy w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich (Tom V). Wraz z biegiem dziejów Lipnica Murowana rozwijała się, co przerwał tragiczny pożar z 1500 roku, w wyniku którego całe, ówcześnie drewniane miasto uległo spaleniu. W mieście działali rzemieślnicy – od piekarzy, przez rzeźników, szewców po gorzelników. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów Lipnica Murowana znalazła się w zaborze austriackim. Działała tam szkoła ludowa, w której nauki pobierał polski poeta i historyk Kazimierz Brodziński.
Austriacki spis z 1872 roku wskazywał na stosunkowo trudną sytuację finansową tamtejszych mieszkańców. Zajmowali się oni przeważnie garbarstwem (wyprawianiem skór) i garncarstwem. Zgodnie z powyższym spisem miejscowość liczyła wówczas 972 mieszkańców, z czego prawie wszyscy byli wyznania katolickiego. Kolejny trudny rozdział w historii Lipnicy Murowanej przypada na czasy I wojny światowej. Wówczas, jak podaje Jerzy Drogomir w publikacji „Polegli w Galicji Zachodniej 1914 – 1915 (1918). Wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej”, w miejscowości toczyły się walki austriacko-rosyjskie. 11 listopada 1914 roku miejscowość zajęli Rosjanie, którzy przygotowywali się do ataku na Kraków. W 1934 roku, w czasach II RP Lipnica Murowana utraciła prawa miejskie, które posiadała od roku 1326, czyli dokładnie przez 608 lat. Ten stan rzeczy nie zmienił się do dnia dzisiejszego.
![Kraków Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BTU2-NEcv-G6Vb_krakow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Po czasach pokoju dwudziestolecia międzywojennego nastał tragiczny czas okupacji niemieckiej i II wojny światowej. W Lipnicy Murowanej działał 12 Pułk Piechoty AK Ziemi Bocheńskiej. Jak pisze Józef Wieciech w publikacji „Akcja na więzienie w Nowym Wiśniczu”, właśnie ten oddział przeprowadził (26 lipca 1944 roku) atak na niemieckie więzienie w Nowym Wiśniczu. Była to jedna z największych tego typu akcji w czasach okupacji. Uwolniono wówczas 128 osób. W październiku 1944 roku Niemcy spacyfikowali Lipnicę Murowaną wraz z podobnymi działaniami na terenie okolicznych miejscowości.
Dziś Lipnica Murowana słynie głównie z konkursu palm wielkanocnych, który odbywa się tam corocznie od 1958 roku. To właśnie w Lipnicy Murowanej prezentowane są najwyższe palmy wielkanocne w Polsce, sięgające wysokości kilkudziesięciu metrów. Lipnica Murowana znana jest także ze swej średniowiecznej zabudowy, a co za tym idzie – zabytków, takich jak kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła (XV wiek) czy kościół św. Szymona (XVII wiek).