Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Program uroczystości
W poniedziałek, 27 stycznia w Małopolsce odbędą się obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Więźniów totalitaryzmu 27 stycznia 1945 roku oswobodzili żołnierze sowieccy z 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Oficjalne uroczystości odbędą się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jak poinformowało muzeum, na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz obecnych będzie łącznie 51 delegacji państwowych i światowych organizacji. W Małopolsce zjawią się przedstawiciele (w tym głowy państwa, premierzy) m.in. Polski, Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Litwy, Łotwy, Meksyku, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Serbii, Słowacji, Zjednoczonego Królestwa, Węgier, Włoch czy Szwecji. Będą również przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej, NATO, UNESCO czy ONZ.
Jaki będzie program obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz? Jak poinformowano, główne obchody rozpoczną się o godz. 16:00 w specjalnym namiocie, który stanie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Do wzięcia udziału w uroczystościach muzeum zaprosiło również Ocalałych z Auschwitz. Jednym z symboli obchodów będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą. Od 2009 roku wagon ten stoi na środku rampy w byłym obozie Birkenau, w miejscu, w którym lekarze SS przeprowadzali selekcje deportowanych Żydów. Wagon jest poświęcony pamięci ok. 420 tys. Żydów z Węgier, deportowanych do obozu od maja do lipca 1944 roku.
Sygnał telewizyjny realizowany przez Telewizję Polską będzie dostępny dla wszystkich, dając możliwość wspólnego upamiętnienia i globalnej refleksji nad znaczeniem wydarzeń z przeszłości. Zachęcamy wszystkie instytucje i organizacje na całym świecie do włączenia się w obchody poprzez organizowanie w swoich miejscach przestrzeni, w której można będzie wspólnie oglądać transmisję z Miejsca Pamięci – informuje Muzeum Auschwitz.
Jak poinformowano, w niedzielę, 26 stycznia i w poniedziałek, 27 stycznia placówka będzie zamknięta dla odwiedzających. Dla tych, którzy będą chcieli uczcić wyjątkową rocznicę w poniedziałek przygotowany zostanie specjalny sektor otwarty. Podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz zaplanowano m.in. cztery utwory, które zaprezentują zaproszeni kompozytorzy. Będą to: Simon James (Niemcy, „Lament”), Józef Kropiński (Polska, „Tęsknota”), Gideon Klein (Czechy, „Kołysanka”), Szymon Laks (Polska, III kwartet smyczkowy na Tematy Polskie, II część). Zgodnie z informacjami Kancelarii Prezydenta, o godz. 9:00 Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Ocalałymi złoży znicze przed Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz-I. Para prezydencka weźmie udział w głównych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz o godz. 16:00.
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Utrudnienia drogowe w Oświęcimiu i Brzezince, 27.01.2025
Organizacja ważnej uroczystości wiąże się z utrudnieniami i ograniczeniami, o których muszą pamiętać zarówno mieszkańcy, jak i przybyli goście. Organizacja obchodów rocznicowych jest realizowana we współpracy z urzędami i służbami. Największe utrudnienia będą występować w rejonie dzielnicy Zasole w Oświęcimiu oraz w Brzezince, w bezpośrednim sąsiedztwie obu części muzeum: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau.
- W nocy z 26/27 stycznia (niedziela/poniedziałek) od północy zamknięta dla ruchu zostanie ulica Leszczyńskiej, od Legionów do wiaduktu prowadzącego do Brzezinki.
- 27 stycznia od godziny 8.00 do 21.00 zamknięte dla ruchu zostaną ulice:
w Brzezince: Męczeństwa Narodów (od ulicy Brzozowej do drogi odbarczającej), Ofiar Faszyzmu (od Brzozowej do Pławskiej - wraz z drogą odbarczającą – nie dotyczy to osób, które będą jechały do sektora otwartego obchodów), odcinek ulicy Pławskiej (od Ofiar Faszyzmu do miejscowości Pławy), oraz ulice Do Pomnika i Kombatantów. Dojazd do Brzezinki z Oświęcimia możliwy będzie od ul. Brzozowej. Ze względu na przejazd kilkudziesięciu kolumn z delegacjami państwowymi i zagranicznymi 27 stycznia w godzinach 8-21 będzie występowało czasowe wstrzymanie ruchu również na drogach tranzytowych. Za planowanie tras przejazdu oficjalnych delegacji oraz zabezpieczenie dróg odpowiadają wyspecjalizowane służby. Muzeum współpracuje z nimi, by minimalizować ewentualne niedogodności. Niestety, brak możliwości wykorzystania ulicy Ostatni Etap jako drogi dojazdowej do Brzezinki – miejsca głównych obchodów – stanowi dodatkowe wyzwanie dla miejskiej infrastruktury, jednak podjęto wszystkie możliwe kroki, aby usprawnić ruch i ograniczyć zatory.