Marszałek Szymon Hołownia opowiedział o swojej maturze
Ostatnie miesiące i tygodnie są dla marszałka Szymona Hołowni wyjątkowo intensywne. Kampania wyborcza, wybory, następnie kandydatura na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy aż w końcu wygrana z kandydatką PiS, Elżbietą Witek i objęcie urzędu. 47-letni marszałek ma na koncie doświadczenie w pracy w telewizji, założenie kilku fundacji charytatywnych, m. in. Fabryka Dobra czy „Kasisi”, zajmującą się prowadzeniem domu dziecka w Zambii. Jest także autorem kilkudziesięciu książek. Przed kilkoma laty wkroczył do polityki kandydując na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020 roku. Potem założył partię Polska 2050, aż w końcu został posłem na Sejm X kadencji. Jako marszałek (czy też marszałek rotacyjny, jak zwykł go nazywać minister Przemysław Czarnek) dał się poznać jako mistrz sztuki prowadzenia sporów. Między innymi ze względu na jego inteligentny dowcip oraz riposty, obrady sejmu ogląda gigantyczna liczba ludzi, co nie zdarzało się nigdy wcześniej. Szymon Hołownia rozpoczął też spotkania z młodzieżą pod hasłem "lekcja obywatelska". Pierwsza odbyła się w Krakowie. 30 listopada marszałek odwiedził V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. W czwartek, 11 stycznia spotkał się natomiast z młodzieżą w Warszawie, w I LO im. Bolesława Limanowskiego. Pytany o to, czy egzamin maturalny ulegnie jakimś zmianom, podzielił się między innymi zabawną anegdotą na temat swojej matury, którą zdawał w rodzinnym Białymstoku, w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym Społecznego Towarzystwa Oświatowego (dziś I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym).
- Zdawałem maturę z polskiego, z historii i z włoskiego. Trafiłem na takie "okno", gdzie można było nie zdawać matury z matematyki, którą kocham oczywiście, ale nie na tyle, aby zmierzyć się z nią w takich okolicznościach. Siedziało się sześć godzin, pisało na dużych arkuszach. Pamiętam, jak przejęty wyszedłem do toalety w trakcie pisania eseju historycznego i podejmując czynności, które zwykło się tam wykonywać, nagle słyszę nerwowe pukanie do drzwi i "kolego, co kolega pisze?". Mówię, że historię i słyszę "to kolega wyjdzie, bo tu biologia". Okazało się, że niektórzy poumawiali się na ukrywanie pomocy naukowych w instalacji hydraulicznej w poszczególnych kabinach, które były podzielone na przedmioty - powiedział marszałek Szymon Hołownia.
Kiedy ruszają egzaminy maturalne 2024?
Egzaminy pisemne dla uczniów klas maturalnych w roku szkolnym 2023/2024 odbędą się w terminie 7 – 24 maja. Egzaminy ustne natomiast 11 – 16 maja oraz 20 – 25 maja. Tradycyjnie matury rozpoczną się egzaminem z języka polskiego, we wtorek, 7 maja. W środę, 8 maja uczniowie przystąpią do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym z matematyki, a w czwartek, 9 maja - z angielskiego. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym.