Marsze papieskie w Krakowie. Tłumy na ulicach miasta
Mimo niepogody w Białym Marszu szły tłumy osób, które niosły ze sobą flagi papieskie i Polski. Wymarsz poprzedziło odśpiewanie „Barki”. Uczestnicy wydarzenia mówili dziennikarzom, że chcą uczcić postać papieża oraz że „stają po stronie prawdy i po stronie świętości Jana Pawła II”. W czasie pochodu odtwarzane były fragmenty homilii papieża, kierowane do Polaków w czasach komunizmu. Odmówiony został także różaniec.
Trasa przemarszu w niedzielę, 2 kwietnia była taka sama, jaką przeszedł biały marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoń, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny. Po godz. 15:00 w bazylice mariackiej uczestnicy marszu wzięli udział w mszy, zamówionej przez Solidarność. Podczas nabożeństwa homilię wygłosił ks. infułat Bronisław Fidelus, były proboszcz parafii mariackiej.
Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II w sposób wyjątkowy zapisał się na kartach historii świata, szczególnie Polski, a sam papież odegrał niezwykle ważną rolę w wydarzeniach, w wyniku których żyjemy dzisiaj w wolnej i demokratycznej Ojczyźnie - zaznaczył Adam Lach, przewodniczący małopolskiej NSZZ „Solidarność”, współorganizującej wydarzenie.
10 tys. osób przeszło w niedzielę w krakowskim Białym Marszu w 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II - podała policja.
Marsz jest inicjatywą organizacji niepolitycznych, m.in. Rycerzy Jana Pawła II, zgromadzeń różańcowych. W jego komitecie honorowym są m.in. przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka KL Ravensbruck Wanda Półtawska, fotografik Adam Bujak, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, były prezes IPN Jarosław Szarek.
W podobnym czasie co Biały Marsz w Krakowie odbywał się drugi pochód, organizowany przez europosła Patryka Jakiego. Trasa tego przemarszu wiodła sprzed bazyliki św. Floriana, gdzie wikariuszem był Karol Wojtyła do ulicy Floriańskiej, na Rynek Główny i na ul. Franciszkańską 3, pod okno papieskie.